+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Diş Taşı Tartar Nedir Diş Taşı Temizliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Diş Taşı Tartar Nedir Diş Taşı Temizliği
  Diş Taşı Temizliği
  Lütfen arkadaşlar hemen bana diş taşı temizliği ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Dişlerinizi fırçalamadığınızda oluşan ve uzun süre diş yüzeyinde kalan mikrop plağınıza tükürüğünüzdeki minerallerin çökmesiyle diş taşlarınız oluşur.
  Diş taşı oluştuktan sonra fırçalayarak diş taşını diş yüzeyinden sökemezsiniz.
  Sadece iyi bir diş hekimi özel aletlerle ve özel tek-niklerle dişetinize ve dişlerinize zarar vermeden tüm taşla-rı temizler. İşin sırrı tüm taşların temizlenip tüm diş yüzeylerinin pürüzsüz' hale getirilmesindedir. Sakın bir kor-sana gidip diş taşlarınızı şöyle bir temizleterek sağlıklı bir şey yaptığınızı düşünmeyin. Zaten yanlış yapılan temizlik, dişeti kanamanızı kesmez.

  Tartarlar yani diş taşları, dişeti hastalığına neden olur, çünkü sünger gibi minik minik gözenekli bir yapıları vardır. Mikroplar için harika yaşam alanlarıdır. Kimse on-ları orada rahatsız edemez. Fırça bu minik gözeneklerin içine girip mikroplun oradan atamaz. Tek çaresi taşın diş yüzeyinden sökülüp atılmasıdır.

  Taşların olduğu yerde sessiz sessiz kanayan diş etle-rinin olması çok normaldir. Kanama, çay kahve ya da si-gara taşların gözenekli yapısını kolayca boyar ve bir süre sonra görüntü daha da kötüleşir. Artık koyu kahve, siyah taşlarınız vardır.
  Bazı kişiler diş taşı temizletmenin dişleri için zararı olduğunu düşünür. Korsan bir muayenehanede temizlet-medikleri sürece yani gerçek bir hekime doğru tekniklerle temizletildiğinde zararı değil çok büyük faydası vardır. Hastalara göre taşları kazıma esnasında diş minelen de çi-zilir, zarar görür. Oysa minenin çok sert bir yapısı vardır. Doğadaki en sert maddelerden biridir. Taşları kazımak için kullanılan güç ile mineniz düşündüğünüz ölçüde aşın-maz. Asıl dişleri taşlarla baş başa bırakırsanız diş etlerini-ze büyük zarar verirsiniz.

  Tüm diş macunları diş fırçası ile düzenli ve yeterli sürede kullanıldığında tartarları önler. Ama tartar önlüyor diye pazarlanan diş macunlarının sadece bu özellikleri ne-deniyle tartarları önlediği savı, ticari bir yaklaşımdır. Siz tadı kokusu hoşunuza giden ve flor içeren güvendiğiniz herhangi bir marka diş macununu düzenli kullanın yeter.
  Tartarlardan kurtulmak, dişleri beyazlatmak ve leke-leri temizlemek için pazarlanan diş tozları çok yoğun aşın-dırıcı içerir. Aşındırıcı maddelerin sık kullanımı da minede çiziklere neden olur. Macun yerine bu aşındırıcı tozları kullanmayın. Ama düğüne, bayrama giderken yılda bir iki kez kullanabilirsiniz.

  Yoğun diş taşlarına sahip, kanamalı diş etleriniz var-sa diş taşı temizliğiniz tek seansta olmaz. Diş taşlarınızı temizlettikten sonra dişlerinizin yüzeyleri kaygan olmalı-dır. Dilinize batan pürüzlü yüzeylerin olmaması ve 10 gün sonra da kanamanızın kesilmiş olması gerekir, Pürüzlü yüzeyler, kanama vs. varsa tedaviniz tam olarak yapılama-mış demektir. Tabii tüm taşlar temizlenmesine rağmen düzenli fırçalamaya başlamadınızsa kanamanın kesilmesi-ni beklemeyin. Dişeti ve diş taşında hekime yüzde 30 has-taya yüzde 70 iş düşer.

  Diş taşlarınızı gördüğünde size gerekli bilgiyi veren, dişeti sorununuzla yakından ilgilenen, ağız hijyeni, fırçala-ma teknikleri konusunda sizi aydınlatan bir hekim bulur-sanız kaçırmayın hekiminizin değerini iyi bilin.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Diş taşı hafif bazı bakterilerin dişlerde zamanla birikerek taş şeklini almasıyla oluşur. Diş temizliğini iyi yapan kişilerde çok nadir görülür bu yüzden sürekli diş temizliğine önem göstermeli özellikle yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması gerektiğini unutmamalıyız.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  her altı ayda diş taşı diğer adıyla diş tartarlarını temizlemek dişlere iyi gelir ilk temizlemeden sonra dişlerin sizlamasına neden olur ama sorun değildir
+ Yorum Gönder