+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Dişlerin Sararması Nedenleri , dişler neden sararır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dişlerin Sararması Nedenleri , dişler neden sararır
  Dişlerin Sararması sebepleri

  Arkadaşlar sizce dişlerimizin sararmasının sebepleri nelerdir kısaca açıklar mısınız?

  Dişlerin sararması, genellikle ağız hijyeninin tam olarak sağlanamadığı durumlarda yiyeceklerin ve içeceklerin diş üzerinde bir plaka oluşturması durumu olarak tanımlanabilir. Pek çok insan sabahları kalkar kalmaz dişlerini fırçalamakta ve gün içinde bir daha fırçayı kullanmamaktadır. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması diş üzerine yapışan gıdaların ve dişlerin arasında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi açısından çok önemlidir. Dişlerin sürekli olarak gün içinde özellikle yemeklerden sonra fırçalanmaması durumunda zaman içinde dişlerin sararması, diş çürükleri ve diş eti problemleriyle karşılaşma olasılığı çok yüksektir.

  Dişlerin sararmasına yol açan diğer önemli bir faktörde kalıtsal özelliklerdir. Zayıf ve saydam diş mineleri aslında sağlıklı olan dişlerin sarı görünmesine neden olmaktadır. Bu kalıtsal özellikler yüzünden sarı gözüken dişlerinizi çeşitli diş beyazlatma yöntemleri ile istediğiniz renge kavuşturabilirsiniz.

  Beslenme tarzımız yani yediğimiz gıdalarda diş sararmasına neden olabilmektedir. Örneğin çok fazla asitli içecek tüketmek zaman içinde diş minelerini zayıflatarak dişlerimizin beyaz tonunu kaybetmesine yol açmaktadır. Ayrıca diş yüzeyine tutunan kafein, tein gibi maddeleri içeren içeceklerde diş üzerinde bir plak tabakası oluşturarak dişlerin sararmasına neden olmaktadır. Bu gibi yiyecek ve içecekleri mümkün olduğunca az tüketmenizde fayda var.

  Diş minesini etkileyen bazı rahatsızlıklar mineyi zayıflatır ve diş renginin bozulmasına neden olur. Diş minesi özellikle kanser hastalarında kullanılan kemoterapi ve radyoterapi esnasında da zayıflamaktadır. Gebelikte de diş minelerinin zayıflaması ve dişlerin sararması sıkça karşılaşılan bir durumdur.

  Kırmızı şarap, sigara gibi dişe tutunan tabaka oluşturan alışkanlıklar diş sararmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Sigarayı zaten bırakmanız gerektiğini biliyorsunuz, kırmızı şarabı da mümkün olduğunca az tüketmeye ve tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin.

  Belirli antibiyotik gruplarının dişlerin sararması üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu ilaçların aşırı miktarda tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Dişlerin renk değiştirmesine neden olan belki de en önemli faktör, beslenme alışkanlıklarımızdır. Örnek verirsek sigara, kahve ce asitli içecekler. Kansızlık tedavisinde kullanılan demir preparatları veya klorheksidin içeren antiseptik gargaralarda olduğu gibi bazı ilaçlar da diş renklenmelerine yol açar.
+ Yorum Gönder


dişler neden sararır,  diş neden sararır,  dişlerimiz neden sararır,  disler neden sararir,  dişler neden sararır kısaca,  dişler neden sararir