+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Tütünün Ağız Sağlığına Zararları Neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Tütünün Ağız Sağlığına Zararları Neler
  Tütünün Ağız Sağlığına verdiği Zararlar

  Tütünün Ağız Sağlığına verdiği Zararlar.jpg

  Ağız kanseri lezyonları başlangıç döneminde ağrısızdır, kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularında harabiyet oluşturdukça ağrı şikayeti de başlar. Kişinin kendinin ağız kanserini farketmesi güç olabilir. Bu nedenle düzenli dişhekimine gidilmesi son derece önemlidir. Sigara ve tütün kullanımı ağız için oldukça zararlıdır. Vücudumuzun en çok etkilenen yerlerin en başında gelir. Peki sigara ve tütünün zararları nelerdir.

  Sigara ve tütünün zararları :
  * Dişlerin üzerinde katran artıkları veya koyu-kahverengi lekeler birikir.
  * Damakta kırmızı renkli iltihabi oluşumlar gözlenir
  * Dişeti hastalığına yatkınlık
  * Kötü ağız kokusu
  * Siyah kıllı dil görüntüsü
  * Ağızda doku bozuklukları (oral lezyonlar)
  * Dişeti çekilmesi
  * Ağız kanseri

  Tütünün en büyük zararlarından birisi ağız kanseridir. Genelde ağız kanserlerinin %75'inde sigara ve alkol alışkanlığı olduğu saptanmıştır. Kişi sigarayı bırakırsa ağız kanseri riski hemen ve önemli ölçüde azalır. Sigara bırakıldıktan 10 yıl sonra ağız kanseri olma riski, hiç sigara içmeyeninkine denk olur.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Tütünün ağız kanserindeki rolü çok büyük. Ayrıca bazı kaynaklarda %75 in üzerinde rakamlar verilmiş. Uzun yıllardır tütün kullanan insanlarda ağız kanseri risk oranı gittikçe büyüyor.
+ Yorum Gönder


alkolün zararları,  sigaranın zararları,  içkinin zararları,  sigaranın sağlığa zararları,  sigara zararları,  sigaranın zararları nelerdir