+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Diş İpi Kullanma teknikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Diş İpi Kullanma teknikleri
  Diş İpi Kullanma teknikleri nelerdir

  Arkadaşlar hemen bana diş ipi kullanma teknikleri nelerdir kısaca açıklar mısınız?

  Diş ipi, diş aralarında kalan yiyecek artıklarının uzaklaştırılması açısından çok yararlı bir araçtır. Çok küçük yaşlardan başlanarak uygun diş fırçalama ve diş ipi kullanma tekniklerinin öğrenilmesi gerekmektedir.


  Diş İpi Kullanma teknikleri1.jpg

  Dişler fırçalandıktan sonra diş ve diş eti çizgisi ile dişler arasında kalan yemek artıklarının temizlenmesi için diş ipi kullanılır. Bu artıklar en önemli çürük nedenlerindendir.

  1. Otuz santimetre kadar diş ipi alınır. Diş ipinin bir bölümü bir elin orta parmağına diğer ucu da diğer elin orta parmağına dolanır. İpin bir bölümü ortada kalmalıdır.

  2. Ortada kalan ip bölümü işaret parmağı ile geriye doğru itilir.İp, dişler arasından geçirilir. Bu hareket sırasında sert olunmamalıdır. İp diş etine kadar indirildikten sonra ağız boşluğuna doğru diş aralarını sıyıracak biçimde indirilir. Bu sırada diş etinin kesilmemesine özen gösterilmelidir.

  3. Aynı uygulama diğer bir parça ip alınarak alt dişler için de tekrarlanır.
 2. Zarafet
  Üye

  Tam bir ağız bakımı için yalnızca dişleri fırçalamak yeterli değildir, Bu yüzden diş ipi kullanımı dişler için oldukça faydalıdır. Çünkü fırça dişlerin her yerine ulaşmaz. Ama diş ipi doğru kullanımı önemlidir aksi halde diş ve diş etine zarar veririz.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Diş ipi kullanmak bazılarına göre iyi bazılarına göre de kötü diş temizliği için gereken bir uygulama ama diş aralarının acılmasina neden olabiliyor zamanla bu yüzdende pek kullanılmasa daha iyidir
+ Yorum Gönder


diş ipi kullanımı,  diş ipi,  diş fırçalama tekniği,  diş fırçalama teknikleri,  diş ipi kullanma tekniği