+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Diş Fırçalama Tekniği nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Diş Fırçalama Tekniği nasıl yapılır
  Diş Fırçalama Tekniği nasıl yapılır kısaca

  Arkadaşlar sizlerden ricam bana hemen diş fırçalama tekniği hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

  Dişlerimizi korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın kafasının fazla büyük olmaması tercih edilir. Uygun fırça seçildikten sonra dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır. Diş macunu ağza verdiği hoşa giden koku ve his nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır. Diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır.
  Diş Fırçalama Tekniği1.jpg.
  Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temel hareket aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.

  1. Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

  2. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

  3. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

  Fırçalama işleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz.

  Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları birkaç ayda bir, en geç altı ayda değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin etkin olarak fırçalanmasını sağlamak üzere ara yüz fırçaları kullanılır. Bunlarla ilgili önerilerini almak üzere diş hekimine başvurmak gereklidir.
 2. Zarafet
  Üye

  Diş fırçalamada yapılan en büyük hata diş fırçasını ıslatıp macunu sıkmak. Macunu kuru diş fırçasına sıkıp öyle fırçalamak. Diş etine zarar vermemesi için yumuşak kıllı diş fırçası kullanmak gerekiyor.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  bir çok diş fırçası çeşıtı vardır diş etinize dişlerinize en uygun olanını alıp kullanın bu dişlerinize daha iyi gelecektir
+ Yorum Gönder


diş fırçalama,  diş fırçalama teknikleri,  diş fırçalama tekniği,  diş fırçalamak,  diş fırçalama resmi,  diş fırçalama resimleri