+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer Bitkisel Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer Bitkisel
  dudaktaki uçuk nasıl geçer bitkisel yolu 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer

  Önceden bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmıştır:

  Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller

  Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır.

  Buz uygulamak; Ağrı azaltılabilir

  Oysa günümüzde etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller.

  UÇUK İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Uçuk İçin Losyon 1
  Malzemeler :

  10 gr. meşe kabuğu
  15 gr. ceviz yaprağı
  3,5 su bardağı su

  Hazırlanışı

  Malzemeler karıştırılır. Kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Ateşten alınıp çatal yardımı ile ezilir. Soğuduktan sonra uçuk üzerinde uygulanır.
  Not :Meşe kabuğunun kanamaları durdurma özelliğide mevcuttur.

  Uçuk TedavisiUçuk İçin Losyon 2

  Malzemeler :

  1 tutam mayıs papatyası
  1 çay bardağı kaynamış su

  Hazırlanışı

  Malzemeler karıştırılır. Demlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra süzülür. Uçuk üzerine günde 3-4 kez kompres yapılarak uygulanır, İşleme sonuç alınıncaya kadar devam edilir. Bu işlem uçuktaki kaşıntıyıda alır.

  Uçuk İçin Losyon 3

  Malzemeler :

  3 adet andızotu kökü
  2 su bardağı su

  Hazırlanışı

  Malzemeler karıştırılır. Bir taşım kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Soğumaya yakın süzülür. Uçuk üzerine günde 5-6 kez kompres yapılır. Uçuğun acısını ve kaşıntısını keser.

  Not :Aynı formülü kille de deneyebilirsiniz, her iki formüllede başarılı sonuçlar alınmaktadır.
  Andızotu mikroprarı öldürür ve kaşıntıyı keser.

  Uçuk İçin Losyon 4

  Malzemeler :

  1 adet soyulmuş elma
  2 su bardağı su

  Hazırlanışı

  Tencere içerisinde konulan su ve soyulmuş elma kaynatıldıktan sonra kısık ateşte 8-10 dakika daha kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Ilık haldeyken elde edilen su uçuk üzerine kompres yapılır ve bu işlem gün içerisinde 5-6 kez tekrarlanır. Arzu edilirse elma suyu çıkartılarakda denenebilir.

  Uçuk İçin Losyon 5

  Malzemeler :

  1 tutam ısırgan otu
  1 su bardağı su

  Hazırlanışı

  Malzemeler karıştırılır ve bir taşım kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür ve elde edilen sıvı uçuk üzerine kompres şeklinde uygulanır.

  UÇUK TEDAVİSİ İÇİN EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MERHEMLER

  Malzemeler
  Şalgam
  Çavdar unu
  Şahtere otu
  Ceviz yaprağı
  Isırgan otu
  Susam yağı

  Hazırlanış ve Kullanım Reçetesi:

  1- Rendelenmiş şalgamlar yirmi dakika süreyle suda kaynatılarak süzülür. Sıkılarak elde edilen posaya çavdar unu karıştırılarak merhem kıvamına gelinceye kadar susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem pansumandan sonra uçuk üzerine sürülür.
  2- Şahtere otunun yaprakları sert bir zeminde dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, krem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu krem uçuk olan bölgeye sürülür.
  3- Kıyılmış taze ceviz yapraklan, ısırgan otuyla birlikte dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, merhem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem bölgeye sürülür.

  Uçuklar canınızı sıkıyorsa

  Bir aminoasit olan “Lizin” uçuğa yol açan herpes virüslerinin çoğalmasını önleyebiliyor. Lizin tablet veya krem formülüyle 3-5 ay kullanıldığında uçuktan koruyor. Sık sık uçuk çıkaranlarda önleyici olarak “lizin” yanında “St. John's Wort” (Sarı Kantaron) bitkisi de faydalı olabiliyor. Bu bitki bağışıklık gücünü yükseltiyor, virüs çoğalmasını engelleyebiliyor.

  Mevcut uçuklarınızın çabuk iyileşmesini istiyorsanız uçuk keseciklerine sakın dokunmayın. Lizin ve melisa içeren kremlerden faydalanmaya çalışın. Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

  Penelope ODY - Home Herbal

  Daha önce uçuk problemi yaşamış insanlar, sızlama hissinin virüsün gelişmesine işaret ettiğini kısa zamanda öğrenirler. Virüsün ilerlemesini önlemek için sızlama başladığı anda aşağıdaki tedaviler uygulanmaya başlanmalıdır.

  - Sek çayağacı yağını veya lavanta, karanfil ya da melissa esanslarından oluşan %50 oranından solüsyonu (bu yağlardan birini bir çay bardağı suyla sulandırın) bölgeye sürün ve mümkün olduğunca işlemi tekrarlayın.

  - Düzenli olarak oğulotu çayından için; bu bitki uçuğa kesin bir antivirüs etkisi göstermektedir.

  Eğer erken tedaviye rağmen, uçuk ilerlemeye devam ederse, kabarma dönemlerindeyen biraz çayağacı veya kadifeçiçeği kremi sürün.

  - Enfeksiyonun ilerlemesini engellemek için ek olarak, ekinezya tentürü için veya tabletlerini alın (bir tatlı kaşığı veya günde 3 kere 600ml kapsül)

+ Yorum Gönder