+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Gingivit Hastalığı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gingivit Hastalığı Nedir


  gingivit hastalığı nedir anlatırmısınz
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Gingivit Hastalığı hakkında bilgi

  Dişetinin iltihaplanması ile kendini gösteren hastalıktır.
  Peridontal hastalıkların ( Diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalık ) bir formudur.


  Nedenleri Nelerdir?
  Diş plakları (Bakteri, mukus ve yemek artıklarının dişler üzerinde birikmesi ile oluşan tabaka). Plak eğer dişlerden uzaklaştırılmazsa tartar denilen yapıya dönüşür. Plak ve tartar dişetini tahriş eder; bakteriler ve bakterilerin ürettiği toksinler dişetinin iltihaplanmasına, şişmesi ve hassaslaşmasına neden olur.
  Diş etinde oluşan hasar ve travmalar. Doğru olarak yapılmayan fırçalama ve diş ipliği kullanma işlemleri diş etinde hasara neden olabilir.
  Kontrol altına alınamamış diyabet, hamilelik, bedensel rahatsızlıklar
  Yetersiz ağız bakımı
  Hatalı yapılmış kron, dolgu ve köprüler
  Bazı ilaçlar ( fenitoin, doğum kontrol hapları gibi)
  Belirtileri Nelerdir?
  Ağız yaraları
  Şişkin dişeti
  Dişetinde açık kırmızı veya kırmızı - mor renk
  Dişetinde parlak görünüm
  Dişetinde kanama
  Temas edildiğinde ağrı ( yoksa ağrı oluşmaz.)
  Tedavi Nasıl Olur?


  Amaç dişeti iltihabını azaltmaktır. Dişler diş hekimi tarafından derinlemesine temizlenir. Profesyonel diş temizliğinden sonra titiz bir şekilde ağız hijyenini devam ettirmek gereklidir. Diş hekimi dişlerinizi doğru şekilde fırçalamanızı ve doğru şekilde diş ipliği kullanmanızı sağlayacak teknikleri size gösterecektir. Bunlara ek olarak yılda iki defa veya şiddetli enfeksiyonlarda daha fazla profesyonel diş temizliği tavsiye edilir. Antibakteriyel içeren gargaralar ve diğer yardımcılar da tavsiye edilebilir.
  Dental ve ortodontik malzemenin yenilenmesi de gerekebilir. Ayrıca diğer ilişkili hastalıklar ve koşullar değerlendirilir.


  Komplikasyonları Nelerdir?
  Tekrar eden gingivit
  Periodontitis
  Diş eti veya çene kemiğinin enfeksiyonu veya absesi
  Çukur ağız denilen hastalık
  Önlem Nasıl Alınır?
  Etkin ağız bakımı ( gingiviti önlemede en iyi yol)
  Diş plağı oluşumuna yatkın hastalara diş hekimleri tarafından tavsiye edilen özel kürdanlar, diş fırçaları v.b
  Diş plağı ve tartar oluşumunu önleyen diş macunları veya gargaralar
  Düzenli olarak diş hekiminiz tarafından yapılan profesyonel temizlik (en az 6 ayda bir tavsiye edilir)Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar.
  Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Ve bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ileri safhalarda çekim kaçınılmaz olabilir.
  Dişeti iltihabının ilk belirtisi dişetindeki kanamalardır. Dişetlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Dişeti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır.
  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki , Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak - pütürlü bir görünümü vardır

+ Yorum Gönder