+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Siyah Kıllı Dil Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Siyah Kıllı Dil Nedir
  Siyah kıllı dil Nedir tehlikesi var mı yada tedavisi zor mudur Türkiye de böyle vakalar var mıdır genetik midir bu sorulara kısaca cevap verebilirseniz sevinirim. . . 2. Diyar
  Yeni Üye

  Siyah Kıllı Dil Hakkında Bilgi

  Kıllı dil.jpg

  Siyah kıllı dil, dilin sırt-üst yüzeyinin anormal sarı-kahverengi, bazende siyah renk saç benzeri oluşumlarla kaplanmasıyla karakterize iyi huylu, doğuştan olmayıp sonradan meydana gelen bir hastalıktır. Hastalar genellikle dilinde anormal görünüm, tad duyusunda azalma, ağız kokusu gibi şikayetlerle doktora başvurmaktadır.

  Neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte sigara, kötü oral hijyen, alkol kullanımı, radyasyon, azalan tükrük salgısı, mekanik irritasyon, ağız temizliğinde sodyum peroksit gibi oksidan ajan kullanımı, tetrasiklin, neomisin ve steroid gibi ilaçların kullanımı, bazı psikotrop ilaçlar (fluoxetine hydrochloride, clonazepam vs.) kıllı dil oluşumunu tetiklemektedir.

  Kıllı dil ciddi bir rahatsızlık olmayıp, rahatsızlığa neden olan etken ortadan kaldırıldığında, bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Kıllı dilin tedavisinde sigaranın bırakılması, oral hijyen için betadin solüsyon kullanılması, dilin fırçalanarak temizlenmesi ve topikal retinoik asit uygulanması, salisilik asit, vitamin B kompleksi, %40 üre solüsyonu önerilmektedir. Ayrıca papillaların cerrahi eksizyonu da uygulanabilir.
+ Yorum Gönder