+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Aspirin Yanığı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aspirin Yanığı Nedir
  Aspirin yanığı Nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Aspirin Yanığı

  Güneş yanıkları, açık tenli ve hassas ciltliler için korkutucu boyutlara ulaşabiliyor. Güneşten çok daha kolay etkilenebiliyorlar ve oluşan yanıkların iyileşme süreci esmer tenlilere göre daha uzun süre alıyor. Ancak korunmak her iki cilt tipi için da şart.

  Güneşin Zararlarından Korunmak İçin :

  * Güneşin zararlı ışınlarına karşı, güneşte fazla kalınmamalı. Günden güne artan zaman aralıklarıyla güneşe çıkılmalı. Yani, ilk gün 20 dakika olmak üzere, 30, 40 50 dakika gibi.

  * Güneş yanıklarına maruz kalmamak için, güneşlenmeden evvel, cildinize, yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler sürmelisiniz.  Güneş Yanığına Karşı Yapılması Gerekenler

  * Cildinizin güneşten yanan kısımlarına asla krem yada losyon sürmeyin.Bunlar geçici bir süre için acımızı hafifletebilir, ama dikkat edilmezse, krem ve losyonlar, ciltteki yanık yaralarının daha büyümesine yol açar.

  * Yanık cildin sızısını gidermenin en kestirme yolu, vücudu soğuk suya batırılmış bir süngerle ıslatmaktır- Süngeri cildinize fazla dağdirmeden, vücudunuzu ıslatmaya bakın.

  * Yanık deriyi, sakın ovuşturmayın, cildiniz su toplamışsa, bu kısımlara sert bir cisim değdirmemeye özen gösterin.

  * Su dolu kabarcıklar asla patlatılmamalı. Patlatılırsa çeşitli mikroplar yar ayı etkiler, başınıza büyük işler açılabilir.

  * Güneş banyosundan sonra giyeceğiniz elbisenin hafifçe ıslatılmış olmalı. Islak elbise, güneş,yanığına karşı etkin bir önlemdir.

  * Limonlu soğuk su ya da tuzlu ayran içirilir. Hastanın saatte bir, su, limonata veya benzeri soğuk içecekler içmesi faydalıdır.

  * Gece rahat uyumak için, ağrı kesici bir ilâç, özellikle Aspirin türünden bir ilaç vermek yararlı olur.

  * Vücuttaki yanıklar iyice geçinceye kadar, hastanın kesinlikle güneşe çıkmaması gerekir.

  Ayrıca,ultraviole ışınlarının en şiddetli olduğu 10.00 – 16.00 saatleri arasında güneşten uzak durmak en doğru yoldur. Güneşe çıkmak zorunda kalındığında ise, geniş kenarlı şapka, bol, pamuklu kumaştan yapılmış hafif giysi giyilerek dışarı çıkılmalı, şiddetli güneş ışınları gözlerde katarakta yol açabileceğinden mutlaka UV korumalı güneş gözlüğü ve mutlaka güneş koruyucuları kullanılmalıdır.

  Güneş yanığı olduğunda, su kaybı artmıştır. Bu nedenle daha çok su içilmelidir.

  Güneş yanığına karşı, soğuk su kompresi, geçici de olsa bir rahatlık verir.

  Ayrıca E vitamini içeren kremler güneş yanıklarının çabuk iyileşmesini sağlar.

+ Yorum Gönder


aspirin yaniklari nasildiri,  aspirin yanığı