+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Sabit Protez Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sabit Protez Nedir
  Sabit protez nedir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Sabit Protez Hakkında Bilgi

  prü, kuron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin şekillendirilmesi (kesilmesi, küçültülmesi) ile laboratuvarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takım koşulların var olması gereklidir. Bu protezlerin temizliği uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansda ve 1 haftada işlem tamamlanır. Protezin metal destekli seramik (porselen), Metalsiz seramik (porselen), Porselen laminate olmak üzere çok fazla çeşidi vardır. Ağzınıza en uygun çözüm hekiminiz tarafından belirlenecektir.

  sabit protez.jpg


  • Yapılacak sabit protez ile çiğnemeniz daha kolay ve rahat olacaktır. Diş eksikliklerinde, eğer varsa diğer taraftaki dişleri kullanmanız, devamlı kullandığınız taraftaki diş ve diş etlerinde sorunlara yol açacaktır.

  • Dişsiz alanın etrafındaki dişler bu boşluğa doğru hareket edecektir. Bu dişlerin yer değiştirmesi nedeniyle alt ve üst çenenizin kapanışı değişecek, çene ekleminizde, çiğneme ve konuşmayı sağlayan yüz kaslarınızda ağrıdan başlayarak daha ciddi problemlere uzanan şikayetlere neden olacaktır. Bazı durumlarda ağrı; yüz, baş, boyun ve sırt bölgelerine kadar uzanabilmektedir.

  Yapılacak protez ile konuşma ve görünümünüzde olumlu değişiklikler olacaktır. Çünkü diş pozisyonlarının konuşmada, dudak ve yanakların desteklenmesinde önemli bir rolü vardır.

+ Yorum Gönder