+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Ağız kokusunun nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ağız kokusunun nedenleri nelerdir
  Kısaca ağız kokusunun nedenleri nelerdir

  Arkadaşlar hemen bana ağız kokusunun nedenleri hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KISACA AĞIZ KOKUSU'NUN NEDENLERİ

  1)
  Kötü ağız hijyeni ve diş eti hastalıkları;.Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar.düzenli diş hekimi kontrolleri ,düzenli diş fırçalama ve gerekli olduğu durumda profesyonel diş temizliği ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

  2)
  Akciğer ve bademcik enfeksiyonları ,Şeker hastalığı (Diyabet) (aseton kokusu), böbrek yetmezliği,reflü gibi sistemik rahatsızlıklar kötü kokuya sebep olabilir.gerekli diş tedavileriniz sonucunda ağız kokunuz devam ediyorsa mutlaka bir tıp doktoruna görünmenizde fayda vardır.

  3) Sigara ;Sigaranın kesilmesi bu tip ağız kokusunun önlenmesinin tek yoludur. Sigara ayrıca, diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlamaktadır.

  4) fizyolojik ağız kokusu:insanların çoğunda sabah kalktıklarında ağız kokusu oluşur. Bu durum fizyolojik bir durum olup gece boyunca ağzın hareketsiz olmasına ve kurumasına ,sindirim kanalındaki gazlara ve dil üzerinde biriken bakterilere bağlıdır. Dişlerin ve dilin fırçalanması ile geçecektir.yiyecek ve içeceklere bağlı ağız kokusu bir diğer fizyolojik ağız kokoso sebebidir.örneğin sarımsak yemek ağız kokusuna sebep olur.tedavi gerektirmezler.

  5)Bazı ilaçlar tükürük salgısını azaltabilir ve ağız kuruluğuna yol açabilirler.örneğin kemoterapide kullanılan ilaçlar ağızda mantar oluşumuna sebep olurlar

+ Yorum Gönder