+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Diş Çürümesinin Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Diş Çürümesinin Nedenleri
  Diş Çürümesinin Nedenleri Kısaca

  Arkadaşlar hemen bana diş çürümesinin nedenleri ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Dişlerin sağlıklı kalabilmesi için düzenli bir kan dolaşımının olması gerekir. Diş hastalıklarının ana nedeni, dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanır. Dişte başlayan rahatsızlıklar ileride diğer iç organlarda da hastalığa sebep olabilir. Diş minesini kaplayan minenin zedelenmesi sonucu bakteriler diş kökünden vücuda yayılabilir ve diğer organlarda da hastalıkların meydana gelmesine neden olur.

  Şeker yedikten sonra dişte kalan artıklarının temizlenmesi için dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Dişler fırçalanmazsa şeker diş minesinde bakteri üremesine neden olur. Şeker, fermente olarak asite dönüşür ve diş minesini deler. Diş çürümesi böyle başlar. Erken teşhis edilen diş çürüğünün tedavisi daha kolaydır. Ancak geç fark edilen diş çürüğü zamanla ağrıya neden olabilir. Ayrıca çok sıcak ve soğuk gıdalar tüketmek de zamanla dişlerin hassaslaşmasına neden olur.

  Diş sağlığının korunmasında diş temizliğinin önemli bir rolü vardır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, C vitamini içeren maddelerin tüketilmesi diş sağlığını korur
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Diş çürümesi çürük sonucu ortaya çıkan bozukluklardır. Bu bozuklukların ortaya çıkma olasılıkları çok yüksektir. Dişlerin çürüme nedenleri her zamn bir insan şeker yiyorsa ve dişlerini fırçalamıyorsa bu bu dişlerin çürümesine yol açar.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  diş çürümesinin nedeni unlu yiyeceklerın artıklarında asit oluşumu olur ve diş çürür bu yüzden dişleri çok iyi gargara ve fırçalamak lazım
 4. Ziyaretçi
  Düzenli bir şekilde fircalanmamasi

+ Yorum Gönder