+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adana Saat Kulesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Adana Saat Kulesi
  Adana Saat Kulesi ile ilgili kısa bilgi


  Adana Saat KulesiAdana Ulu Cami mahallesi’nde Hükümet Caddesi uzerindedir. Saat Kulesi’nin üzerinde kitabesi olmamakla beraber Adana Valisi Abidin Paşa tarafından 1882 yılında yaptırıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda, Belediye Reisi Hacı Yunus Ağa’nın da Saat Kulesi’nin yapımında emeği geçmiştir. Adana’nın Fransızların işgali sırasında, Saat Kulesi Ermeniler tarafından tahrip edilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra 1925’te saatinin makinaları Almanya’dan getirtilerek yerine yerleştirilmiştir.
  Saat Kulesi kre prizma şeklinde olup 35 m. yüksekliğindedir. Halk arasındaki söylentiye göre bir o kadar yüksekliği de toprağın altındadır. Kulenin içerisinde hem yukarıya, hem de toprak altına inen bir merdiveni bulunmaktadır. Kulenin üzerinde baldaken şeklinde bir köşk olup, bunun dört tarafına saatin kadranları yerleştirilmiştir. yapıldığı dönemin şairlerinden fani Efendi bu kule ile ilgili bir dörtlük düşürmüştür:

  "Bir muazzam eserdir ki misli yok, naziri yok
  Zahiren saat çalar, manen hükümet seslenir.
  Ol Abidine eyler dua;
  Çünkü, andan ruz-u şeb vakt-i ibadet seslenir".
  Fani Efendi bu dörtlük ile her yarım saat ve tam saatte çalan saate göre, dairelerin ve resmi görevlilerin işe başlayıp bitirdiklerini anlatmak istemiştir. 2. ELMAS
  Bayan Üye

  İsmi Büyük Saat Kulesi olarak geçer. Büyük Saat Türkiye'deki en uzun saat kulesidir ve uzunluğu 32 metredir. 1882 yılında açılmıştır.
+ Yorum Gönder