+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Hatay Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Hatay Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet)
  Hatay Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet)


  SİLİFKE MÜZESİ

  Reyhanlı-Halep yolu üzerinde yer alan Kızlar Sarayı (Kasr-el Benet), bölgeyi kontrol altında tutan bir yapıdır. Bizans döneminde yapıldığı sanılan sarayın, içerisine iki taraflı kesme blok taşlardan oluşan bir geçitten girilmektedir. İç kısımda oldukça yüksek kare planlı bir kulesi vardır. Giriş kısmı yıkılmış kulede yıkılmaya yüz tutmuştur. Kulenin kuzey tarafında çeşitli odalara ait kalıntılarla karşılaşılmıştır. Büyük olasılıkla bu odalar saray muhafızlarına aittir.
  Kulenin doğu tarafında, oldukça harap durumda nişler içerisinde de 8 mezar odası ve bir de su deposu ile karşılaşılmıştır. Bu bölümün üstteki taşlarda bulunan deliklerden ahşap çatılı olduğu anlaşılmaktadır. Kulenin güney tarafında da Bizans dönemine ait bir kilisenin kalıntıları bulunmaktadır.

  Mezarlık girişindeki kapı üzerinde Latin haç motifine rastlanmasından ötürü sarayın bir süre Haçlılar tarafından kullanıldığı da sanılmaktadır. Ayrıca kilisenin güney cephesi alçak kabartma halinde Suriye süsleme sanatının etkisinde, akanthos yaprakları başta olmak üzere bitkisel bir bezeme ile boş yer kalmamacasına süslenmiştir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bu müze ilk olarak Cumhuriyet İlkokulunun bir bölümünde depo olarak toplanılmış daha sonra bu eşyaların hepsi özel binaya taşınmış ve müze olarak sergilenmiştir.
+ Yorum Gönder