+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Kahramanmaraşın Andırın İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kahramanmaraşın Andırın İlçesi Tanıtımı
  Kahramanmaraşın Andırın İlçesi


  Andırın Kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir.

  Tarihi
  Anadolu Selçuklu Devletinin Moğol istilası ile çöküşü sırasında Kahramanmaraş ve çevresinde, Dulkadiroğulları beyliği’nin sınırları içinde 200 yıl kadar kalan Andırın, 1515 yılında bu beyliğin Osmanlı İmparatorluğuna bağlanması ile de Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisine girmiştir.

  Yavuz Sultan Selim 1514 yılında çıktığı Çaldıran seferinden dönerken sefere çağrılmasına rağmen Osmanlı ordusuna katılmayan Dulkadir beyi Alaüddevle üzerine yürüyüp Andırın’ın Akkale mevkiine geldiğinde kendisini karşılayan eşrafın gençlerini işaret ederek "bunların arasından Mekteb-i Enderun’a talebe alınsın" şeklinde emir verdiği, bu mektebe öğrenci olarak girenlere izne gelişlerinde "enderunlu", buna izafeten yerleşim yerine "Enderun" denildiği, bu kelimelerin daha sonra andıran ve Andırın şeklinde söylenmeye başladığı bilinmektedir.

  1908 yılında 2. Meşrutiyetin ilanı ile Maraş Halep’ten ayrılmış ve görülen lüzum üzerine Andırın ilçe teşkilatı lağvedilerek Andırın Göksun’a bağlı bir nahiye şekline getirilmiştir.

  20 Ekim 1918’de mondros mütarekesinin imzalanmasından sonra işgal hareketleri ile birlikte Fransızlarla birlikte Ermeniler de Maraş’a girmişlerdir. Ermeniler Fransızların giremediği Andırın’a girmişler, insanlık dışı imha hareketleri ile bir çok köyü yakıp yıkmışlar, önlerine geleni akıl almaz bir şekilde öldürmüşlerdir. Andırın Kurtuluş Savaşında Çukurova (Kilikya)'daki savaşın merkezini teşkil etmiştir.

  4 Eylül ile 12 Eylül 1919 tarihleri arasında yapılan Heyet-i temsiliye’nin seçildiği Sivas Kongresi'nden sonra Çukurova bölgesi Kuvay-ı Milliye Teşkilatının kurulması için, bizzat Mustafa Kemal Paşa tarafından görevlendirilen Osman Tufan Taşa 1920 yılı Ocak ayı başında Sivas - Develi - Göksun güzergahını takip ederek Andırın’a gelmiştir. Andırın’da hemen teşkilatını oluşturan Osman Tufan Paşa, İbrahim ve Ali Yaycıoğlu, Musa Beyazıt, Hacı Zülfikaroğlu, Ahmet Paşa, Musa Kayran ve Şakir Bozdoğan gibi grup ve bölük komutanlarından oluşan birlikleri ile, Andırın, Kadirli, Haruniye, Osmaniye ve Kozan’ın kurtuluş hareketinin öncüsü olmuştur.

  Nüfus
  İlçenin nüfusu 2007 adrese dayalı nüfus sayımına göre 40.915'tir. Bunun 8.026'si ilçe merkezinde, 32.889'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

  İlçe bağlısı olmak üzere ilçe merkezine bağlı 52 köy ve 3 mahalleden oluşmaktadır.

  Yıl Nüfus
  2007 40.915
  2000 40.498
  1997 42.078

  Eğitim
  Andırın Kahramanmaraş'ta okuma yazma oranının en fazla olduğu ilçelerden biridir.

  Sosyal yaşam
  Andırın ilçesinde sosyal yaşam, genellikle gündelik hayatın yoğun iş temposundan kaynaklanan stres ve yorgunlukları, kıraathanelerde ve internet kafelerde dinlenilerek geçirilmektedir. Bu durum özellikle soğuk kış aylarında daha sık görülmektedir. Şüphesiz iklimin sosyal yaşamda büyük bir rolü vardır. Andırın'a kayak tesisleri kuramayacağınıza, buz pateni yapamayacağınıza göre alternatif sosyal etkinliğiniz sobanızı yakıp televizyon karşısında dilediğiniz kanalı doyasıya izlemeniz olacaktır. Tabii bunu yaparken de sıcak sobanız üstünde kaynar suyunuz mutlaka olmalıdır (çanağınızı temizlemek için ). Yoksa kar çanaklarınızı kaplar ve tek lüksünüz tv'den de olabilirsiniz.

  Coğrafya
  İlçede Akdeniz iklimi görülmektedir. Andırın Kahramanmaraş'ın en yeşil ve ormanlık ilçesidir. Oldukça engebeli bir arazi yapısı olan ilçenin ortalama rakımı 1.100 m'dir. İlçenin en yüksek noktası Boncuk Tepesi 2.249 m yükseltidedir.

  Dağları
  Elma Dağı, Tırıl Dağı, Akça Dağı, Sarımsak Dağı, Başdoğan Dağı.karüce dağı topuçlu dağı

  Akarsuları
  Karasu ırmağı
  Yaylaları
  Halbur Yaylası, Meryemçil Yaylası, Mazgaç Yaylası, Kırksu Yaylası, Akifiye Yaylası .ergöçen yaylası hervi yaylası

  Tarihi yerler ve ören yerleri [değiştir]
  İlçede birçok kale bulunmaktadır. Bunun dışında Tarihi mezar taşları, Geben Kesteli ve Keleşli Kesteli..ve karasu kesteli.. görülecek önemli yerlerdendir.

  Önemli kaleler
  Azgıt Kalesi
  Meryemçil Kalesi
  Ak kale
  Anacık Kalesi
  Haştırın Kalesi
  Sumaklı Bossek Kalesi
  Mesire ve piknik alanları
  Çınargeçidi Mesire Yeri : Şehir merkezine 5 km uzaklıktadır.
  Kirazlıdere Piknik Yeri : Yeşiltepe köyündedir.
  Kat Altı Piknik Yeri : Göksun Yolu üzerindeki Emirler Köyündedir.
  karasu piknik alanı torlar köyündedir

  El sanatlerı
  Halıcılık
  Kalaycılık
  Semercilik
  Oymacılık
  Ulaşım
  Bir ilin en eski ilçesi olup da o ilin en geri kalmış ilçesinde ulaşımın nasıl olması beklenebilir ki? Ormanlarımız da olmasa kendi iliyle bağlantısı olmayan bir ilçede yaşıyor olmaktan mutluluk duyacaktıkhiç deme gitsin ya

  Karayolu

  İlçemizin karayolu ile bağlantıları Kahramanmaraş ili , Göksun ilçesi, Kadirli ve Düziçi ilçeleri (OSMANİYE) Ayrıca ilçemizden Adana'nın Saimbeyle ilçesine patika yolu ile ulaşım mevcuttur.2009 yılı itibarıyla Andırın-Kadirli arası yol çalışması yapıldığından dolayı yollarda beklemek ızdıraptır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kahramanmaraş iline bağlı olan andırın ilçesi selçukluların moğolların istilası ile çöktüğü sırada dulkadir oğlullarının sınırları içerisinde yer alırken Yavuz sultan selim çaldıran seferinden dönerken dulkadir oğlullarını savaşmaya çağırmasına rağmen gelmemesi üzerine yavuz sultan selim andırını dulkadire oğullarında alıp türk topraklarına katmıştır.
+ Yorum Gönder