+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Kahramanmaraşın Pazarcık İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kahramanmaraşın Pazarcık İlçesi Tanıtımı
  Kahramanmaraşın Pazarcık İlçesi Tanıtımı

  Pazarcık Kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir.

  İlçenin bulunduğu alanın çok eski bir yerleşim yeri olduğu tarihi bilgilerle sabittir. Bu konuda 1958- 1969 yıllarında Prof. Dr. Kılıç Gökten tarafından yapılan arkeolojik çalışmalarda, ilçenin Sarıl ve Ganidağı yamaçlarında Paleolitik Çağ’ın ilk devrelerine ait olduğu sanılan buluntulara rastlanmıştır. Eski ilçe merkezinin 1 km kuzeydoğusunda bulunan “Kırk Mağaralar” yöresinin M.Ö. 3500-3000 yılları arasında önemli bir yerleşim merkezi olduğu kabul edilir. Pazarcık bölgesinde yaşayan en eski aşiretin kürt bir aşiret olan Bugan aşireti olduğu Asur kayıtlarından anlaşılmaktadır. M.Ö. 549 yılında Persler ve Asurlar tarafından yıkılan Med İmparatorluğu'nun Medya 100 yıl kadar hüküm sürmüş bir Kürt İmparatorluğu idi başkenti Amed in batısnda, Ruha (Urfa) bölgesinde yaşayan Bugan aşireti, bölgeyi işgal eden Asur askerlerinden kaçıp Fırat nehrinin diğer yakasında (batı yakasında) yer alan Engizek dağlarının en zirvesine yerleşmişlerdir. 2600 yıl önceki teknolojiyle nehri toplu halde geçemeyem Asur orduları Bugan aşiretini takip etmemişlerdir. Asurlardan kaçan Bugan aşireti 2600 yıldır bu bölgede yaşamaktadır. Uzun yıllar mağaralarda yaşadıktan sonra yaklaşık 180 yıl önce kurmuş oldukları bugünkü Memişkahya köyüne yerleşmişlerdir.

  1894 yılında Maraş ta bulunan, Alman Konsolosluğu'nda istihbarat görevi yapan, konsolosluk görevlisinin Berlin e gönderdiği Osmanlının Büyük Savaş a Hazırlığı isminde ki raporunda bölgede kurulmağa çalışılan Hamidiye Alayları'ndan bahsetmektedir. Bu raporda Bugan aşiretinden de söz eder. Bugan Aşireti'nin, bölgeye tecrit kanunuyla getirtilen diğer airetlerden küçük kaldığı için Zedikan aşiretiyle birleştirilip Atmalı Alayı adı verildiğini ve bölgede kurulan Milan, Sinemilan, Gonikan, alaylarının kürtçe konuşmalarına rağmen türkmen alayı olarak kayda geçirildiklerinden bahsetmektedir.

  Bugan aşiretinin Kürtçesi, diğer Kürt Aşiretler den uzun süre yaklaşık 2600 yıl ayrı yaşadığından, oldukça yozlaşmış ve soyutlanmıştır. Hemen hemen arı Kürtçede yer alan bütün 'e' lerin yerine 'a' kullanılmaktadır.

  Pazarcık; bölgede yaşayan kürt aşiretleri özellikle Bugan aşireti tarafından Markaz olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi M.Ö. 500-526 yılları arasında ki büyük depremlerle yıkılıp yerle bir olan 100.000 kişinin ölümüne neden olmuştur Markaz şehrinin yıkımdan sonra doğu ve batıya kayarak yamaçlara kurulmasından dır. Yani şehir depremden sonra bugünkü Maraş merkez ve Bağdinisağır bölgelerine taşınmış olup her iki yere de Markaz denmiştir.

  İlçede yaşayan Aşiretlerin buyük bir kısmı Buganlar dışında ki 100-150 yıl öncesinde Osmanlı döneminde tecrit kanunuyla göçertilerek Malatya üzerinden gelip yerleşmişlerdir.

  Buganlar la diğer aşiretler arasındaki Kürtçe nin Şive farklılığıda bunun en büyük göstergesidir.

  Bugünkü Pazarcık'ın (aşağı Pazarcık) yerleşik bulunduğu alan Osmanlı döneminde tren yolunun buradan gecmesi ve hükümet konağının buraya taşınmasından dolayı yerleşime açılmış olup şehir buraya taşınmıştır. Şehrin başlıca gecim kaynakları hayvancılık ve tarım iken 1980 lerden sonra özellikle yurtdışına giden işgücünden dolayı değişime uğramıştır.

  Mahalleler
  Bağdınısağır Mahallesi
  N.Aydın Mahallesi
  Menderes Mahallesi
  Fatih Mahallesi
  Cengiz Topel Mahallesi
  Camlıtepe Mahallesi
  Ahmet Bozdağ mahellasi
  Çiçekalanı
  Okulları [değiştir]
  Merkez PAZARCIK FATİH İLKÖĞRETİM OKULU (http://www.merkezfatih.meb.k12.tr/)
  Mehmet Akif i.ö.o
  Nurettin aydın i.ö.o
  Cengiz Topel i.ö.o
  Cumhuriyet i.ö.o
  Gazi i.ö.o
  Atatürk i.ö.o
  Pazarcik Y.B.İ.Ö
  MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ (http://www.pazarcikmetem.meb.k12.tr/)
  Sağlık Meslek Lisesi
  İmam Hatip lisesi
  Pazarcık Lisesi
  Pazarcık Anadolu Lisesi
  Pazarcık Yüksek Okulu
  Pazarcık Su Ürünleri Fakültesi 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Pazarcık Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Pazarcık ilçesi kahramanmaraş il merkezine 47 km uzaklıkta yer almaktadır. Pazarcık ilçesi çok eski tarihlerden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


kahramanmaraş kürt mü