+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Burdur Yöresel Halk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Burdur Yöresel Halk Oyunları
  Yöresel Halk Oyunları


  1 - Teke Zortlatması: Halk oyunlarımız İnsan - doğa ilişkilerini konu almakta olup teke zortlatması tekenin yani erkek keçinin hareketlerini anlatmaktadır. Dirmilcikten gider yaylanın yolu Ak Fasülle oldu mu İlimonum Sulandı Eli Elekli Gelin gibi 9/16'lık ölçüyle çalınıp hızlı oyunlar olup başlıca figürler: tekil yürüme çiftli yürüme tekil dönme çiftli dönme tam dönme ve dönmedir.

  2 - Teke Zeybeği: 9/8'lik ölçüyle çalınan en hızlı zeybek türü olup; Sarı Zeybek Şu Dirmilin Çalgısı Haymanalı Kozağaç Zeybeği gibi çok değişik ezgileri vardır.
  Teke Zeybeğinde başlıca figürler: Çiftli yürüme tekil yürüme dönme çökme ve dönerek çökmeden oluşur. Erkek ve kadınların kolları birbirinden farklıdır.
  3 - Serenler Zeybeği: 9/8'lik ölçüyle oynanan bir kesinti zeybeğidir. Eğer söz söyleniyorsa oynananlar gezelemektedirler. Söz bitince oyun kısmı başlar. Teke zeybeklerinden biraz daha yavaş oynanmakla birlikte oldukça zor ve değişik figürleri vardır.


  4 - Alyazma Zeybeği: 9/4'lük ölçü ile oynanır. Serenler zeybeğinden daha çok ağırdır. Kesinti zeybeği olup söz söylenirken müzik ritmine uygun olarak gezeleme yapılmakta söz bitince de oyuna girilmektedir.
  5 - Avşar Zeybeği: 9/4'lük ölçü ile oynanır. Yörede çok sevilen ağır zeybeklerdendir.
  6 - Kezban Yenge: Sözlü olarak hızlı şekilde baştan sona sağ ayak tabanı üstünde hafifce alçalıp sol ayak burnu üzerinde yükselerek oynanan bir kadın oyunudur. Kollar sürekli olarak dirsekten aşağı yukarı hareket ettirilir.
  7 - İğdem Düştü: 9/8'lik ölçü ile oynanan sözlü kadın zeybeğidir. Oyun erkek zeybekler kadar heybetli olmamakla birlikte yine de kendine özgü bir tavırla oynanır.
  8 - Gabardıç (Kaba Ardıç): 2/4'lük ölçüyle kadınlar ve erkekler tarafından oynanan sözlü bir oyundur. 2. Asel
  Bayan Üye

  Burdur Yöresi Halk Oyunları ve Giysileri
  Burdur’da en ağırından en hızlısına zeybek: türleri ve oyun havaları eşliğinde oynanan çeşitli oyunlar vardır.

  Halk müziğinde Ege bölgesi ağır basmaktadır. Teke havaları meşhurdur. Ünlü türküleri eşkıya havalan, Afşar beyleri, uygulamalı havalar, varyantlar ve teke havalandır. Her türkü ve oyunun havası vardır.

  Ünlü oyunları teke zortlaması, teke zeybeği, karaardıç, gurbet havaları, boğaz havası, ağır zeybekler ve serenler zeybeğidir.

  Burdur’da Giyim ve Kuşam; Kadınlar başlarına fes, yazma ve üzerine delme yelek veya üç etek denen kıyafeti giyerler. Erkekler başlarına fes ya da poşu denen bir nevi başlık takarlar, üzerlerine gömlek veya cepken giyen Burdurlu erkekler ayaklarına renk renk yünlerden yapılmış örme çoraplar giymeyi tercih ederler.

  Burdur darı aldım yaprak kınayı

  Bezirgandan aldım türlü valeyi

  Yakma yengem yakma tuzsuz kınayı

  Ak ellerim kına istemez

  Çıkası gözlerim sürme istemez.

  *****************

  Dülbedimi yusun anam suyunu atmasın

  Menevişli güpemi yad ellere takmasın

  Gızım gelir diye akıp yallara bakmasın

  Kızın gelmesi mahşere kaldı

  Her sevileri karnında kaldı.

+ Yorum Gönder