+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adana'da asker uğurlama törenleri nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Adana'da asker uğurlama törenleri nasıl yapılır
  Adana'da asker uğurlama törenleri

  adana asker ugurlama.jpg

  Adana’da Asker Uğurlama - Karşılama Törenleri(Ağıtlar-Türküler)


  1. Askere Uğurlama ve Karşılama Törenleri

  Türk halkı askerliği kutsal bir görev sayar. Askerlik çağına gelmiş delikanlının askere yolcu edilmesi, askerlik dönüşü karşılanması bir gelenektir. Askerlik, delikanlının askere gideceğinin belli olmasından, askere uğurlanmasından, şiirlere konu olmasından, ardından ağıt yakılmasından, gönderdiği mektuplara, karşılanmasına kadar geleneği olan bir geçiş dönemidir. Her törende olduğu gibi askerliğin etrafında da bir âdetler, inanmalar, pratikler zinciri oluşmuştur.

  Türkiye’de askerliğini yapmamış insan yarım insan sayılır. Askerlik bir eğitim yuvası olarak görülür, insan hayatının bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu nedenle askere gönderme, karşılama asker mektupları köylerde önemlidir,gururlanılır, ağlanır, duygulanılır.

  Köyde gençleri askere uğurlamak önemli bir olaydır. Askere gidecek olan delikanlı askere gitmeden on, onbeş gün önce bütün işlerden el çektirilir. Delikanlı bu süre dinlenir gezer, eğlenir. Tüm tertipler son günlerinde birbirlerini evlerine davet ederek birbirlerine ziyafet çekerler. Davetlilere çerez ikram edilir, çalıp oynanır. Ailesinin maddi durumu iyi olanlar ise davar kesip mevlit okuturlar. Askere gidecek olan delikanlı askere gitmeden önce bütün akrabalarını ve yakın dostlarını ziyarete gider. Ziyarete çıkmasa bile akraba ve yakın dostlar, genci yemeğe davet ederler. Bu yemeği veda yemeği şeklinde düzenlerler. Ziyaret ettiği akrabalar askere uğurlama sırasında belli bir miktar para verirler. Bu paranın miktarı önemli değildir, önemli olan verilmesidir. Bu bir gelenektir. Delikanlının askere gideceği yerin belli olacağı gün köydeki bütün gençler toplanarak giderler. Askere gidecek genci yalnız bırakmazlar.

  Asker adayı yola çıkmadan bir veya iki gün önce davetlilerle birlikte türbe ziyaretine gidilir. Bu ziyaretlere asker adayının götürülüş amacı, askerden sağ salim gelmesi için yardım dilemektir. Delikanlı kurban adar. Bazı aileler kına törenini yönetecek kına bayraktarını çağırır, bayraktar kına yakılırken kına ve asker duası okur.Askere gidecek gencin ailesinin durumu uygunsa mevlit okutur. Mevlit gencin askerliğini kazasız belasız bitirmesi için okutulur. Mevlit sırasında da bu niyetle dualar edilir. Âdete göre bir kurban kesilir. Kesilen kurbandan yemekler yapılır ve gelen misafirlere ikram edilir. Misafirlerle askere gidecek genç ilgilenir. Askere gidecek gencin askere gitmesine bir kaç gün kala sağ serçe parmağına kına yakılır. Halk kültüründe kına yakılması yaygındır. İnanışa göre koçlara yakılan kına, Allah'a kurban etmek için; kızların saçlarına gelinin ellerine yakılan kına, kocasına kurban etmek için; askere gidecek gencin eline yakılan kına, vatana kurban etmek içindir. Kınada davul zurnayla akraba, yakın dostlar ve köyün gençleri eğlenirler. Kınaya gelenler askere gidecek gence hediyeler getirirler. Kınadan sonra askere gidecek genç ve arkadaşları köyde erkeklerin toplu halde bulunduğu yerlere giderek herkesle tek tek vedalaşıp, helallik ister.

  Askere gideceği gün davul zurna getirtilir, Askere gidecek delikanlının arkadaşları evin önünde oynarlar. Evden ayrılırken üç el ateş edilir. Genci şehre götürecek araba gelin arabası gibi süslenir. Oğlanın koluna kırmızı kurdele bağlanır. Genci genellikle akşam gönderirler, otogarda herkes toplanır. Genç ailesi, yakın akrabaları, dostları ve köyün gençleri tarafından davul zurna eşliğinde uğurlanır. Gençler toplu halde halay çekerek genci oynatırlar. Vedalaşılırken gencin cebine para veya mendil konur. Delikanlının uzun süre ailesinden uzak kalacağı için her isteği yerine getirilir. Otobüse binmeden önce herkesle vedalaşır. Annesiyle vedalaşırken annesi oğluna simitten bir parça ısırttırır, simidi saklar. Simit evde bir odaya asılarak delikanlı askerden gelene kadar saklanır. Kısmetinin onu geri getireceğine inanılır. Genç askerden döndüğünde simit suda ıslatılarak kuşlar yesin diye atılır. Delikanlı eğer sözlüyse, sözlüsü ona bir mendil hediye eder. Bu dantelli mendili genç kız eliyle işler. Delikanlı bu mendili askerde kesinlikle kullanmaz, askerden geldikten sonra da saklar; bu gelenektir. Askere gidecek gencin durumu iyi değilse köyde para toplanarak gence asker harçlığı verilir.

  Askere giden genç adaklıysa iki koç alınır; koçlardan biri mahallede diğeriyse askere gideceği kışlanın önünde kesilir. Etler fakirlere ve askerlere verilir. Bazı köylerde asker annesi saçlarına beyaz güller bezeyerek davul zurna ve zılgıtlarla yalınayak kışla önüne kadar gelerek oğluyla helalleşir. Köylerde eskiden köyün muhtarı askerlik şubesine giderek köyden askere gideceklerin listesini alır, köyde ilan ederdi. Delikanlılar da toplu halde bütün köyü gezerek vedalaşıp helallik alırlardı; herkes asker adaylarına hediye verirdi.

  Asker dönüşü için kurban adanmışsa kurban kesilir. Kurban eti ya eve sokulmadan fakirlere dağıtılır ya da akraba ve komşular çağırılarak yemek verilir. Son yıllarda askere gönderme ve asker karşılama törenleri daha da canlı bir biçimde yapılmaya başlanmıştır.

  2. Adana’da Askerler Üzerine Söylenen Ağıtlar

  2.1 Askere Giden Gençlerin Arkasından Söylenen Ağıtlar

  Askere Ağıt

  Hikâyesi: Bekir adında bir genç, vedalaşmayı sevmediği için, hiç kimseye veda etmeden askere gitmiş. Bekir’in habersiz askere gittiğini duyan iki çocuklu hamile eşi arkasından şu ağıdı yakmış:

  Üstümdeki sırt büzüldü
  Dizimin bağı çözüldü
  Sana asker olmuş derler
  Söyleycem söz hazırdı


  Ankara’nın yolu hazır
  İçerime çöktü hüzün
  Arkandan da ağlaşıyor
  Bir oğlunla bir de gızın

  Medine’nin dili uzun
  Evimize geldik güzün
  Babasına mektup yazın
  Kara kaşlı doğdu gızın

  Tirenin yolu çok uzun
  Evimize çöktü hüzün
  Sen üzülme güzel oğlum
  Baban gelecek bu güzün

  Askere Ağıt

  Hikâyesi: Dört tane oğlu olan bir kadın, oğullarından birini asker etmiş. Oğlunu askere yolcu ederken şu ağıdı söylemiş.

  Havada bulut ezgin
  Ben söylerim üzgün üzgün
  Kınamayın komşularım
  Ağzımızın tadı bozgun

  Elimi belime verdim
  Birini askere saldım
  aaa gelesen babamoğlu
  Yenice yalınız galdım

  Mustafa’ya Ağıt

  Hikâyesi: Sekiz tane çocuğu olan bir kadının, en küçük oğlu askere gitmiş. Oğlunun askere gidişine dayanamayan kadın şu ağıdı söylemiş.

  Tiren geliyor öte öte
  Dumanını tüte tüte
  Mustafa’yı asker ettik
  İstanbul’dan daha öte

  Tiren gelir güldür güldür
  Tirenin tekerlekleri demir.
  Oğlum seni vermez idim
  Hükümetten geldi emir.

  Askere Ağıt

  Hikâyesi: Askerdeki oğlunu çok özleyen yaşlı bir anne, oğlunu görmek için oğlunun askerlik yaptığı yere gitmiş. Bu sırada oğlu eğitimdeymiş, komutana yaklaşarak halini arz etmiş. Bunun üzerine komutan eğitim yapan askerleri göstererek, seç bakalım bunlardan hangisi demiş, uzaktan oğlunu seçemeyen ana şu ağıdı söylemiş,

  Makasım yok ki biçeyim
  Makinem yok ki diaaaim
  Askerler talime çıkmış
  Oğlumu nasıl seçeyim.

  Atları var at içinde
  Nalı parlıyor kıçında
  Askerler türkü söylüyor
  Benim oğlum yok içinde

  2.2 Askerden Dönen Gençlere Söylenen Ağıtlar

  Askerden Dönen Gence Ağıt

  Hikâyesi: Günün birinde oğlan askere gidince, oğlanın babası gelini kendine almış. Askerden eve dönen genç durumu öğrendikten sonra şu ağıdı söylemiş.

  Oğlan:

  Keten gömlek giymiş, yanı dizinde
  Bedir bedir benleri var yüzünde
  Böyle güzel mi olur köylü gızında
  Baba nerden aldın sen bu gelini

  Baba:

  Pınarın başında destin mi kaldı ?
  Saldığım mektubu eller mi aldı ?
  Oğlum el almasın diye ben aldım
  Burçak burçak kokar teri gelinin

  Oğlan:

  Keten gömlek giymiş yakası nazik
  Kollarını sıkmış altın bilezik
  Öpmeye kıyamaz, sevmeye yazık
  Baba nerden aldın sen bu gelini

  Baba:

  Kaleden kaleye atılamadım
  Terazim kırıldı tartılamadım
  Ne de kahirli kahirli söylüyon
  Babanın elinden kurtulamadın

  Askerden Dönen Gencin Ağıdı

  Hikâyesi: Günün birinde bir genç askere gitmiş, savaşta esir düşmüş. Askere giderken karısı hamileymiş. Yıllar sonra esaretten kurtulup köye, evine gelmiş karısının koynunda yatan bir genç görmüş. Bunun üzerine aşağıdaki ağıdı söylemiş ama daha sonra bu delikanlının oğlu olduğunu öğrenmiş.

  Asker:

  Derede arpa biçersin
  Suyu pınardan içersin
  Etrafını sel alınca
  Nereden geçersin gelin

  Gelin:

  Derede arpa biçerim
  Suyu pınardan içerim
  Etrafımı sel alınca
  prü kurar da geçerim

  Asker:

  Akşamını tandır gelin
  Kandilini yandır gelin
  Koynunda yatan yiğidi
  Şimdi bana bildir gelin  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gelin:

  Akşamımı tandırmışım
  Kandilimi yandırmışım
  Koynumda yatan yiğidi
  Öz sütümle emdirmişim

  Asker:

  Hastayım ata binemem
  Binsem de yere inemem
  Ay karanlık yol gidemem
  Aç kapıyı telli gelin

  Gelin:

  Aşağıdan gelen tatar
  Kamçısını atar tutar
  Garip olan handa yatar
  Yolcu isen git yoluna

  Asker:

  Aşağıdan gelen tatar
  Kamçısını atar tutar
  Garip olan nerde yatar
  Aç kapıyı telli gelin

  Gelin:

  Hastasın ata binersin
  Binsen de yere inersin
  Ay karanlık yol gidersin
  Yolcu isen git yoluna

  Asker:

  İstanbul’dan gelir ferman
  Dizlerimde yoktur derman
  Mehmet Çavuş sana gurban
  Aç kapıyı telli gelin

  Gelin:

  İstanbul’dan gelse ferman
  Dizlerimde vardır derman
  Kolum yastık, saçım yorgan
  Gel içeri Mehmet Çavuş

  2.3 Askerde Ölen Gençler Üzerine Söylenen Ağıtlar

  Askere Ağıt

  Hikâyesi: Adana’nın Kadirli ilçesinin Mehmetli Köyünde, iki jandarma eri eşkiya takip ederken, jandarmalardan biri eşkiya tarafından vurulmuş. Arkadaşı ölen diğer jandarma arkadaşının başında şu ağıdı söylemiş.

  Tepe olmuş delik delik
  Sebebimsin Şırşıroluk
  Ne yatıyon arkadaşım
  Yolumuza gitmeyek mi?

  Şurada var iki kiraz
  Biri senin mezarın mı?
  Mehmetli’ye varamazsak
  Taş Köprü’de yatmayak mı?

  Ergen arkadaşım ergen
  Vurulmuş da olmuş sergen
  Üstüne örtmemiş yorgan
  Sabah oldu kalkmayak mı

  Turgut Hilmi’ye Ağıt

  Hikâyesi: Adana’nın Kadirli İlçesinden Turgut Hilmi ,zabit olarak Galiçya cephesine gitmiş. Bu cephede çok genç yaşta şehit olmuş. Ölmeden yanındaki arkadaşına şunları söylemiş. Nasip olur memlekete varırsanız Turgut Hilmi şehit deyin .Yaşa vatan, yaşa millet.

  Her tarafta yürüyüş var
  Durmaz Osmanlı askeri
  Şehit düşen yaralı var
  Ancak o varmaz ileri

  Kurşun gülle yağar durur
  Kimi atar kimi tutar
  Bir yaralı zabit bitap
  Neferine hitap eder

  Beni bitirdi arkadaş
  Kolumdaki bu yareler
  Benim işim bitti kardeş
  Yüreğimi bu pareler

  3. Asker Mektuplarında Şiirler

  Sıla
  Adana’ya gittim başım dönüyor
  Bir yudum su verin içim yanıyor
  Her gören askeri deli sanıyor
  Sıla delisiyim çek kara tiren

  Kara tiren acı acı bağırma
  Anamdan babamdan beni ayırma
  aaa ulaştır beni köye duyurma
  Sılamdan ayrıldım çek kara tiren

  Garip anam garip garip ağlama
  Ağlayıp da karaları bağlama
  Kara tiren beni burda eğleme
  Sılamdan ayrıldım çek kara tiren

  Şubeye vardım sülüsümü aldım
  Asker olduğumu yeni anladım
  Sevine sevine tirene bindim
  Ben de asker oldum çek kara tiren

  Bayram
  Yaz gelince çayır çimen sulanır
  Bir senede iki bayram dolanır
  Böyle yerde ana baba aranır
  Ana bayramınız mübarek olsun

  Baba bensiz kurban kesmeyin
  Oğlum da gelmedi diye küsmeyin
  Yalvarırım mektubumu kesmeyin
  Baba bayramınız mübarek olsun

  Bayram gelir herkes eve çekilir
  Benim boynum gurbet elde bükülür
  Ah çektikçe göz yaşlarım dökülür
  Bacı bayramınız mübarek olsun

  Bayram gelir akrabalar gezilir
  Annem babam benim için üzülür
  Bayram için böyle yazı yazılır
  Kardeş bayramınız mübarek olsun

  Gül idim bahçenize ekildim
  Buğday oldum tarlanızdan biçildim
  Asker oldum aranızdan seçildim
  Dostlar bayramınız mübarek olsun

  Hacı’m

  Hikâyesi: Genç gelin eşini askere yolladıktan sonra ardından şu şiiri söyler.

  Yarimin gittiği yollar
  Söylüyor yenilmez diller
  Yaz gününde açan güller
  Yarin kokusuna benzer

  Sütü de pişirdim ılık
  Ciğerim delik delik
  Her gün gülüp oynuyordum
  Yar gidince bana n’oluk

  Gene dumanlandı dağlar
  Hacı’m bana deyin dağlar
  Haftada isterim mektup
  Yar bakarsam gönlüm eyler

  Kafasında var aklı
  Alnına düşmüş kekili
  Hasan’ı askere yolluyom
  Kim olsun evin vekili

  Suna Gelin

  Asker oldum gidiyorum
  Eyle beni Suna Gelin
  Üç günde ayırdı felek
  Eyle beni Suna Gelin

  Suna Gelin, Suna Gelin
  Bir mektup yaz gönder gelin
  İzin alam sana gelem
  Eyle beni Suna Gelin

  Verin benim martinimi
  İşte giydim potinimi
  Koyun çantama tütünüm
  Eyle beni Suna Gelin

  Şanlı Askerim

  Bana derler, Çileli Yörük Emine
  Ellere düğün bayram benim neyime
  Askerim gelirse şenlik evime
  Askerim askerim, şanlı askerim

  Gurbette kırk yıl kalsan beklerim
  Beline bağlamış palaska kemer
  Silahı omuzunda nöbet tutar
  Elbet benim yiğidim sılaya döner

  Askerim askerim, şanlı askerim
  Gurbette kırk yıl kalsan beklerim
  Askerim Emine’n bekler yolunu
  Mektubun gelmeyince büktüm boynumu

  Nideyim

  Yine yeşillendi Adana bağı
  Koydular tirene yatsılar çağı
  Emroldu toplandı batı ile doğu
  Giderim gurbete anne nideyim

  Adana’yla İstanbul’un arası
  Çok şehirler geçtim yoktur sayısı
  Daha bitmemiştir hasret yarası
  Geçmez gurbet elde günüm nideyim

  Geldik İstanbul’a gördük tramvay
  Kol kol olmuş gezer bayan ile bay
  Dediler askerlik oldu otuz ay
  Geçmez gurbet ilde günüm nideyim

  Geldik Trakya’ya kurduk mekanı
  Aradım bulmadım derdim bakanı
  Görmedim bir pınar kumsuz akanı
  İçilmez suları sıcak nideyim

  Yemeği sorarsan kereviz çıktı
  Hiç yiyen bulunmaz askerler bıktı
  Bölüklerin çoğu hep yere döktü
  Budur Trakya’nın aşı nideyim

  4. Asker Türküleri

  Türkü

  Mudurnu’dan aldık el kadar astar
  Nerde gelin görsem kocası asker
  Beşikte yavrular yavrusun ister
  Onun için arz ederim sılayı

  Askere varınca soyun dediler
  Asker elbisesi giyin dediler
  Karavana tayın nedir bilmezdim
  Getirdiler bize yeyin dediler

  Nizamiyede gece nöbet beklerim
  Sağımdan soluma silah beklerim
  Mektup bekler diye posta beklerim
  Onun için arz ederim sılayı

  Erzurum dağında kargalar öter
  Bir çarşısı var ölümden beter
  Bir kepçe yoğurdu altmışa satar
  Onun için acı acı söylerim

  Türkü

  Altı sene askerlik yaptığı m
  Nöbette hastalık kaptığım
  Yıkılası Halep şehrinde
  Derde derman bulamam

  Bahar geldi yaz geldi
  Koyun meler kuzu meler
  Feryadım bağrımı deler
  Sultan Navrızlı aziz dağlar

  Herkesin gözü Ali arar
  Babam kalkar posta arar
  Anam evde ciğer kavrar
  Alim evde yok diye

+ Yorum Gönder


asker uğurlama nasıl yapılır,  asker uğurlama nasıl olur,  asker uğurlaması nasıl yapılır