+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adana ziyaret yeri melik cafer i tayyar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Adana ziyaret yeri melik cafer i tayyar

  Melik cafer i tayyar hakkında bilgi


  Türbenin Yeri: Cafer-El Tayyar ziyareti Adana İline 25 km uzaklıktaki Kayışlı Köyü ile Karayusuflu Köyü arasındaki yol üzerindedir.

  Cafer-El Tayyar Kimdir: İlk Müslüman olanlardan olan Cafer-El Tayyar Hz. Muhammed’in amcasının oğludur. Müslüman olduktan sonra Kureyş’lilerin eziyetinden kurtulmak için yanındakilerle birlikte Habeşistan’a göç etmiştir. Hayber’in fethinde geri dönmüştür. 1231 yılında Şam yakınlarında Rumlar ile yapılan savaşta şehit düşmüştür. Hz. Muhammed’e benzerliği bilinmektedir. Etrafına yaptığı iyiliklerle anılmaktadır. Kabrinin gerçek yeri Mute şehrindedir.

  Ziyaret Nedeni: Cafer-El Tayyar ziyaretine çocuğu olmayanlar ve çeşitli hastalıklardan şifa bulmak amacıyla gelirler. Ziyaretçiler adak olarak türbenin onarımına yardım ederler.

  caferi tayyar.jpg
  Menkıbeler: 1-) Cafer-El Tayyar Ziyareti bir makamdır. Nurun indiğini ya rüyada ya da normal zamanda gören kişi, nur inen yere türbe yapılması gerektiğine inanmaktadır. Çevresindeki kişileri de bu inanca ortak edince nur indiğine inanılan yere türbe yapılmaktadır. Nurun indiği zamanlarda, nur indiğini gören ya da nurun indiğini bilen kişi, rüyasında inen nurun kim olduğunu görürse, bu ziyarete onun adı verilmektedir. Nurun türbesini yapmasını isteyen kişiye ışık halinde görüldüğüne inanılmaktadır.

  Kaynakça: Yrd.Doç.Dr. Zekiye Çağımlar - Adana ve Çevresinde İnsana Bağlanan Umudun Yatırlar ve Ziyaretler Boyutu / Prof. Dr. Erman Artun- Adana Halk Hekimliğinde Atalar Kültü / Yrd.Doç.Dr. Zekiye Çağımlar- Adana Yöresindeki Nusayrilerde Yatır-Ziyaret İnancı İle, Ölüm Sonrası Uygulanan Adet, İnanma ve Pratikler.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Peygamber Efendimiz, Caferi Tayar için, Cenette Caferi gördüm iki kanadının da uçları kana bulanmış bir şekilde diyerek Cennetle müjdelediği amcası Ebu Talibin oğludur. 41 Yaşındayken Mute savaşında şehit olmuştur ve vücudunun her tarafında yara vardı.
+ Yorum Gönder


hz cafer tayyar türbesi