+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda mersindeki cennet cehennemin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  mersindeki cennet cehennemin hikayesi
  Mersindeki cennet cehennemin hikayesi


  Bir yeraltı deresinin yolaçtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Elips biçimindeki ağız kısmı çapları 250 m ve 110 m olup derinliği 70 metredir. Çökük tabanının güney ucunda 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir mağara girişi ve bu mağaranın ağzında küçük bir kilise vardır.

  Kilisenin giriş kapısı üzerindeki 4 satırlık kitabede, bu kilisenin V.yy'da Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana'ya ithafen yaptırılmış olduğu yazılmaktadır.

  Cennet çöküğünün içine her biri oldukça geniş 452 basamaklı taş bir merdivenle inilir. Kiliseye 300. basamakta varılır. Kiliseden sonraki mağaranın bitim noktasında mitolojik bir yeraltı deresinin sesi duyulur.
  Cehennem Çukuru:
  Cennet çöküğünün 75 m kuzeyindeki Cehennem çukuru da Cennet çöküğü gibi oluşmuştur. Ağız çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 128 metredir. Kenarları içbüaaa olduğu için içerisine inmek mümkün olmamaktadır.


  mersindeki cennet cehennemin.jpg
  Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon'u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı'nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiştir.
  Astım - Dilek Mağarası:
  Cennet çöküğünün 300 m güneybatısındadır. İçine helezonik demir bir merdivenle inilir. Birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler çok ilginç şekilli dev sarkıt ve
  dikitlerle süslüdür. İçi ışıklandırılmış olup, mağaranın astımlılara iyi geldiğine inanıldığı ve içinde dilek tutulduğu için Astım - Dilek Mağarası denmiştir. Mağarada sıcaklık ortalaması 15 derece santigrat olup, nem oranı yazın %85, kışın %95'e ulaşır.

  Cennet ve Cehennem çökükleri ile Astım - Dilek Mağarası çevresindeki ağaç ve çalı dallarına burayı ziyarete gelenler dilek dileyip bez parçası bağlarlar
 2. Ziyaretçi

  Korykos Antik Kenti ile ilgili ilk veriler, Helenistik Döneme Yani M.Ö.2 yy'a uzanmaktadır.
  M.Ö. 1. yy'dan itibaren, hemen doğusunda bulunan Elaiussa Kenti ile rekabet halindedir.
  M.S. 260 tarihi hem Korykos hem de Elaiussa Sebaste için yıkım tarihidir.
  Sasani Kralı Sahpur her iki kenti de tahrip eder. Kendini toparlayan Korykos özellikle MS 5 yy ve sonrasında inşa edilmiş ve büyük kiliselerden de anlaşılacağı üzere önemli bir Hristiyanlık merkezi haline dönüşür.
  479 tarihinde kuzeybatı komşuları olan İsauralılar, Korykos'un komşusu Sebaste'yi ele geçirirler.
  6. yy sonrasında kentin küçülmeye başladığı anlaşılmaktadır. Bu süreç 11.yy a kadar devam eder. 12.yy başlarında bölgede Bizans Egemenliği sürerken, Kızkalesi ve kara kalesi inşaa edilmiştir.

  Sonrasında Korykos, 1361'de Kıbrıs'taki Lusignan Krallığı'nın 1375'de Memlüklülerin 1448'de Karamanlıların 1482'de Osmanlıların eline geçer. Kara kalesi iç içe iki sıra surdan oluşmaktadır..
  Dış surun, iç sura oranla geç evrede inşaa edilmiş olduğu düşünülmektedir.
  Sur duvarlarında kullanılan taşların büyük bölümünün daha erken evrelerde özellikle Roma Dönemine ait yapılar olduğu anlaşılmaktadır. Şehrin Sembolü olan bu güzel beldenin sahiline çok yakın bir adacık bulunur.

  Ada üzerinde inşaa edilmiş olan kalenin Anadolu'da farklı merkezler için de anlatılan hikayesi vardır. Hikayeye göre kahinler, kralın kızının bir yılan tarafından sokulacağını haber vermiştir. Bunu üzerine kral şehrin karşısındaki ada üzerine kızı için kale inşaa ettirtmiş ve bu sayede kızını güvenceye almak istemiştir. Ancak adaya götürülen bir üzüm sepetinin içindeki yılan kahinlerin kehanetini doğrularcasına kral kızını zehirlemiştir. Korykos Antik Kenti'nin modern adı bu hikaye ile bağlantılı olarak Kızkalesine dönüştürülmüştür. Korykos'un sınırları; Doğuda Elaiussa Sebaste'den, Batıda Cennet Cehennem'e kadar uzanır. Kaleler dışında antik kentin önemli mimari kalıntıları bulunmaktadır.Bunlar arasında Roma Tapınağı, nekropol, stunlu yol,kiliseler,sarnıçlar ve liman sayılabilir.
+ Yorum Gönder


cennet cehennem,  mersin cennet cehennem hikayesi,  mersin cennet cehennem,  cennet cehennem hikayesi,  cennet cehennem mersin hikayesi,  mersin cennet cehennem efsanesi