+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Alanya kalesindeki eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Alanya kalesindeki eserler
  Alanya kalesindeki eserler


  Denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. 83 kulesi ve 140 burcu bulunan kalede surların uzunluğu 6.5 kilometredir. Tarihi dokusu korunan kale içinde yaşam, günümüzde de sürmektedir. Yarımadanın zirvesindeki “İç Kale” ve kuzey yamacındaki “Orta Kale” müze konumundadır. İç Kale'deki sultanın saray kalıntıları ile 6. yüzyıldan kalma yonca planlı kilise önemli tarihi eserler arasındadır. Yine İç Kale'de bir uçurumun üstündeki sarnıç, Adam Atacağı olarak anılır. Efsaneye göre, ölüm cezasına çarptırılanların buradan denize üç taş atmasına izin verilir, taş

  Alanya kalesindeki.jpg
  yamaca takılmadan denize ulaşırsa cezası affedilir, aksi halde suçlu bir çuvala konularak uçurumdan aşağıya atılır. 15 metre derinlikteki sarnıcın da zindan olduğu söylenir. Kalede Süleymaniye Camisi, Bedesten, Andızlı Cami, Akbeşe Sultan Mescidi, Sitti Zeynep Türbesi ve Bizans dönemi kiliseleri görülebilir. Kalenin liman kısmında anıtsal yapı olarak ortaçağdan kalma Kızılkule, Tersane ve Tophane bulunur. 17. yüzyıl Osmanlı gezginlerinden Evliya Çelebi, Alanya'yı kale içindeki 420 sarnıcı nedeniyle “sarnıçlar şehri” olarak nitelendirir. Sarnıçların bir çoğu günümüzde de kullanılmakta ve Bedesten'de kullanılmayan büyük sarnıç ise içine inilip gezilebilmektedir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Alanyanın simgelerinden biri olan bu Kale Denizden yüksek olan bir Ada üzerinde kurulmuştur. Bu Kalenin tarihi Helenistik döneme kadar uzanmaktadır. Ancak Kale savaşlar yüzünden yıkılmış ve Keyhüsrev tarafından tekrar inşa edilmiştir.
+ Yorum Gönder


alanya kale