+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Manavgat şelalesi ne kadar uzundur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Manavgat şelalesi ne kadar uzundur

  Manavgat şelalesi

  Manavgat Şelalesi Antalya’nın Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde Manavgat Çayı üzerindedir. Manavgat Şelalesi Antalya’ya 80 km uzaklıktadır.

  Manavgat Şelalesi adını Manavgat ilçesinden alır. Manavgat Şelalesi, çay sularının 4-5 metrelik bir falezden dökülmesiyle oluşmuştur.


  Manavgat şelalesi.jpg
  Fazla bir yükseklikten dökülmemesine karşın şelale geniş bir alanda yüksek bir debiyle, görsel bir şölen sunarak gürül gürül akar. Ayrıca Manavgat Çayı’nı beleyen ana kaynaklardan olan Dumanlı yer altı suyu şelalenin solundaki bir mağaradan fışkırarak su tozu ve köpük halinde çıkar. Şelalede yer yer küçük girdaplar oluşur. Kökü ve dalları suya uzanan ağaçlar şelaleye ayrı bir güzellik katar. Şelalenin etrafı setler ve su kanalları ile daha da güzelleştirilmiştir. Üzerinden küçük köprülerle geçebileceğiniz su kanallarında balıkları rahatlıkla görebilirsiniz.

  Sıcak yaz günlerinde soğuk sularıyla etrafı serinletip su sesi ile insanı dinlendiren Manavgat Şelalesi büyük turizm potansiyeline sahiptir. Şelalenin etrafında restaurant, kafe, piknik yerleri ve çay bahçeriyle hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur.

  Manavgat Şelalesinin uzun yıllar ölçülen debisi 25 – 125 m³ / sn’dir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Manavgat Şelalesi Antalyanın Manavgat ilçesinde bulunan önemli bir şelaledir. Bu Şelalenin üzerinde yapıldığı Manavgat Nehrini besleyen en önemli kaynak Karstik Dumanlı dağları kaynaklarıdır. Sessiz bir ortam isteyip kent gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için burası ideal bir yerdir.
+ Yorum Gönder


manavgat şelalesi,  manavgat selalesi,  MANAVGAT ŞELALESİ,  MANAVGAT ŞELALESİ RESİM