+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Eski adana evleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Eski adana evleri
  Eski Adana Evleri ve Sokakları

  İklimin, coğrafyanın ve en önemlisi de sosyo-ekonomik yapının getirileriyle şekillenmiş geleneksel Adana konut mimarisi, bugün 19 ve 20. yüzyıl örnekleri ile değerlendirilmektedir. Bu yapılar başta kentin ilk çekirdeği sayılabilecek Tepebağ mahallesi ile Kayalıbağ, Sarıyakup, Alidede ve Türkocağı mahallelerinde yoğunlaşmıştır.
  Konutlar erken dönemde tek kat olmasına rağmen ekonomik büyümenin hızlandığı 19. yüzyıl sonrasında kat sayısının arttığı görülmektedir. Yapımda genelde tuğla kullanılmıştır. Ana karakterleri bir avlu etrafında şekillenmeleridir. Ölçüler farklı farklı olsa da haremlik selamlık bölümleri vardır. Hareme dahiliye menzil, selamlığa hariciye menzil, odalara ise beyt denmektedir. Neredeyse yaşamın tümünün geçtiği avlular çardak, ocak, kuyu ve hela ile bölünürken, tamamen dışa kapalıdırlar.
  Tarımın sanayileşmeye başlamasından sonra geleneksel konu mimarisinde değişmeler olmuş ve genelde yığma tekniği kullanılmaya başlanmıştır. Hatta nüfus artışıyla birlikte şehir Eski İstasyon tarafına doğru genişlemiştir. Yeni konutlar Eski İstasyon civarı ile birlikte Seyhan Nehri kıyısına ve Ulu Cami Mahallesine inşa edilmeye başlanmıştır. Bu yıllarda nehir kıyısına ve Ulu Cami civarına oldukça görkemli yapılar inşa edilmiştir. Öte yandan Adana yerleşim dokusu genelde dar ve kıvrımlı sokaklar, küçük küçük parseller ve bunlar üzerinde bitişik nizamda evler şeklinde ortaya çıkmıştır. Fakat zamanla bu karekteristik ilişki bozulmuş, cihannümaları ile dört kata ulaşan anıtsal örnekler oluşmuştur. Bir yerde avlular bile ortadan kaldırılarak parseller daha geniş şekilde kullanılmıştır.
  Ayrıca Adana'daki farklı din ve kültürler de konutların biçimlenmesine katkı sağlamıştır. En büyük fark ise azınlık ve Müslüman yaşam alanları arasında görülmektedir. Hanedan, Kuruköprü, İstiklal, Döşeme mahalleleri gibi kentin batısında kalan yerleşimler ile Türkocağı Mahallesinde aralarında azınlıkların kültürüyle şekillenmiş konut örneklerine de rastlanmaktadır.

  Eski Adana Evleri ve Sokakları 5.jpgEski Adana Evleri ve Sokakları 6.jpgEski Adana Evleri ve Sokakları 7.jpgEski Adana Evleri ve Sokakları 1.jpgEski Adana Evleri ve Sokakları 2.jpgEski Adana Evleri ve Sokakları 3.jpgEski Adana Evleri ve Sokakları 4.jpg
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  eski Adana evlerine baktığımızda ve Adanın şu anki haline baktığımız da neyin ne kadar değiştiğini görmemek mümkün değildir adana ili çok sevilen iller arsında dır.
+ Yorum Gönder


eski adana resimleri,  eski adana evleri,  geleneksel adana evlerinde avlu