+ Yorum Gönder
Hukuk ve Kanunlarımız ve Anayasa ve Kanunlar Forumunda İşletmede bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konular Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İşletmede bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konular
  İŞLETMEDE DİKKAT ETMENİZ VE BİLMENİZ GEREKEN KONULAR


  1- İlk defa İşe başlayacak mükellefler 10 gün içinde, işi bırakan mükellef de işi bıraktığı tarihten itibaren 30 gün içinde vergi dairesine yazılı bildirimde bulunmak zorundadır.
  2- Perakende fiş kesme sınırını aşan her türlü mal ve hizmet teslimi için, bedeli tahsil olsun veya olmasın yedi gün içinde "fatura" kesilmesi zorunludur. Bunun altındaki alışverişler ve hizmetler için "yazar kasa fişi" düzenlenmeli, ancak, müşteri isterse, tutarı ne olursa olsun fatura kesilmesi gerekmektedir.
  3- Fatura düzenlenirken içeriği tam olarak doldurulmalı, alıcının adı,soyadı/ünvanı,adresi açık olarak yazılmalı, satılan mal veya hizmetin cinsi ve miktarı belirtilmeli ve mutlaka mürekkepli kalem veya Bilgisayar ile doldurulmalıdır.
  4- İşyerinden nihai tüketiciye yapılan belgeli satışlar haricindeki tüm emtia nakli için sevk irsaliyesi düzenlenmek zorundadır. Sevk irsaliyesinin üzerine fiili sevk tarihi (irsaliyeli fatura kullanılıyorsa sevk saati , sevk ve düzenleme tarihinin) bulunması zorunludur. Sevk tarihinden sonraki 7 gün içinde sevk edilen malın faturası ay atlamadan düzenlenmelidir
  5- Mal işyerinizde teslim edilmiş ise faturanın altına "İş bu fatura muhteviyatı iş yerinde teslim edilmiştir." şerhi konulmalıdır.
  6- İptal olan faturaların iptal nedenleri fatura üzerine yazılmalı ve aslı sureti ile birlikte saklanmalıdır. Yazılan iptal nedeni kanuna aykırı olmamalıdır
  7- Yazar Kasa fişinizin ve düzenlediğiniz faturaların okunaklı olmaması, yazarkasa tarih ve saat ayarlarının doğru olmaması usulsüzlük cezasını gerektirir
  8- Teslimin yapıldığını ispatlamak için satış faturası veya sevk irsaliyesinde alıcıya "Tam ve Noksansız Teslim Aldım" şeklinde not yazdırıp imzalatınız. Müşterinizin bizzat kendisi veya yetkilisi imzalaması gerekmektedir. Alacağınızla ilgili ihtilaf halinde özellikle aranılmaktadır.
  9- Kredi Kartı ile yapılan satışların Ödeme kaydedici Cihaz ile yapılması halinde kredi departmanı muhakkak kullanılmalıdır. Aksi takdirde belge düzenlenmeme cezasıyla karşılaşırsınız.
  10- Sahte belge (Naylon Fatura) kullanmak 18 aydan 3 yıla kadar ağır hapis cezası, muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanmak ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanır. KDV indirimi reddedilir, 3 kat vergi ziya cezası uygulanır ve uzlaşma kapsamı dışında bırakılır.
  11- Sahte belge iddiası ile karşılaşmamak için fatura ödemelerinizi banka havalesi veya çek ile ödeme yolunu tercih etmelisiniz.
  12- Ödenmeyen SSK primleri ancak ödendiği dönemde gider yazılabilir. Gelir vergisi mükellefi iseniz ödemiş olduğunuz Bağkur primlerinizi ticari kazancınızdan indirebilirsiniz.
  13- Defter ve Belgelerinizi mevcut takvim yılını takip eden yılın;
  a) Vergi Usul Kanununa göre 5. yılın,
  b) Sosyal Sigortalar Kanunu ve Türk Ticaret Kanununa göre 10. yılın, son gününe kadar saklanması zorunludur.
  14- Defter ve belgelerin kaybolması, yanması, çalınması vb hallerde 15 gün içinde zayi belgesi almak için mahkemeye müracaat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde defter ve belgeleri gizlemiş olduğunuz iddiası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  15- Alış veya satış faturalarınızın tutarı sekiz bin lirayı aşması halinde taksit taksit bile olsa ödeme ve tahsilatların bankadan yapılması zorunludur.

  16- İşçi Sayısının 10 ve üzerinde olması halinde işçi maaş ödemeleri finansal kuruluş (banka, Posta çeki v.b. ) aracılığı ile yapılması zorunludur.
  17- İşyeri kiralarının Tutarı ne olursa olsun bir Finansal Kuruluşu (banka, Posta Havalesi vb.) aracılığı ile yapılması zorunludur aksi takdirde özel usulsüzlük cezası gerektirir. Cezadan mülkiyet sahibi ve kiracı berabar sorumludur cezalar ayrı ayrı kesilir
  18- Mesken Kiralarında 500,00 TL ve Üzerindeki kiraların bir Finansal Kuruluşu (banka, Posta Havalesi vb.) aracılığı ile yapılması zorunludur aksi takdirde özel usulsüzlük cezası gerektirir. Cezadan mülkiyet sahibi ve kiracı berabar sorumludur cezalar ayrı ayrı kesilir
 2. Acil

  İşletmede bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konular isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder