+ Yorum Gönder
Hukuk ve Kanunlarımız ve Anayasa ve Kanunlar Forumunda Sulh Hukuk Mahkemeleri Hakkında bilgi , Sulh Hukuk Mahkemeleri nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sulh Hukuk Mahkemeleri Hakkında bilgi , Sulh Hukuk Mahkemeleri nedir
  Sulh Hukuk Mahkemeleri Hakkında bilgi

  Sulh Hukuk Mahkemeleri nedir  Türkiye'deki sulh hukuk mahkemeleri, Türkiye'de adli yargı kolunun içinde yer alan hukuk mahkemelerinden biridir. Asliye hukuk mahkemeleriyle birlikte temel hukuk mahkemelerini oluştururlar. Her iki hukuk mahkemesi de bulundukları il veya ilçenin adı ile adlandırılır.

  Türkiye'deki sulh hukuk mahkemelerinde, asliye hukuk mahkemelerine oranla dava konusu şeyin değeri ya da miktarı daha düşük olan davalar görülür.[1] İhtiyaç sayısına göre birden fazla kurularak numaralandırılabilirler.[2] (Ankara 1. Sulh Hukuk Mahkemesi, Beyoğlu 2. Sulh Hukuk Mahkemesi gibi.)

  Görev alanına giren davalar HMK madde 4'de sayılmıştır. Buna göre, Sulh hukuk mahkemeleri, dava konusunun değer veya tutarına bakılmaksızın; kiralanan taşınmazların, 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununa göre ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin hükümler ayrık olmak üzere, kira ilişkisinden doğan alacak davaları da dahil olmak üzere tüm uyuşmazlıkları konu alan davalar ile bu davalra karşı açılan davaları, taşınır ve taşınmaz mal veya hakkın paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ilişkin davaları, taşınır ve taşınmaz mallarda, sadece zilyetliğin korunmasına yönelik davaları, bu kanun ile diğer kanunların, sulh hukuk mahkemesi veya hakimini görevlendirdiği davaları, görürler. [3]
 2. Acil

  Sulh Hukuk Mahkemeleri Hakkında bilgi , Sulh Hukuk Mahkemeleri nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder