+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Definede işaretler ve Anlamları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Definede işaretler ve Anlamları
  Definede işaretler ve Anlamları

  AKREP:

  İşaret çözümünde yapılan figüranın özelliklerini iyi tespit etmemiz gerekir.Akrebin özelliklerinden biri zehirli ve tehlikeli oluşudur. Bu nedenle bulacağımız definede ya tuzak var yada gömünün üstüne zehir dökülmüştür. Bu tür kazılarda dikkatli olmak gerekir.Çok zor ve büyük iş gücü ile bulunabilecek definelerdendir.definesi yakınlarında bulunan gölet ,su kuyularının veya yeraltı mahzenlerin içindedir. Eğer akrep mağa içinde ise gömüsü mağaranın en kuytu ve dip yerlerinden olur.

  BALIK:

  İşaret çözümünde ifade olarak kullanılan figüranların özellikleri çok önemlidir. Akarsu ve yada göl kenarlarındaki kayalarda bulunur.dikkat edilecek hususlardan biride zaman içinde göl yada akarsu kurumuş olabilir.balık su içinde yaşar tehlike anında suya dalar.
  Balık kesin olarak define işaretidir.

  Mahzen içinde harita var.

  Baktığı yön ve uzunluğu önemlidir.

  Uzunluğunu ölç bir santimi bir adım olarak kullan. balığın baktığı yöne doğru git.adımlarınızın bittiği yerde mahzen girişi ara.

  BİNEK TAŞI:
  Binek taşı olarak bilinir. binek taşına otur karşıda gözüken kayalıklarda 2. bir işaret daha bulmaya çalış.

  ÇARIK:

  Çarık yada ayakkabı şekli:Ayak uçunun baktığı yönde 10 metre kare kadar bir alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. eğer yoksa çarığın bulunduğu kayanın altına ucun baktığı yönde çalışınız.

  ÇEKİÇ:

  Taş oymacılığı ile uğraşanların el aletlerini simgeler.döv, vur, kır anlamına gelir. Bazı açıklamalar kırılacak bir işaret denilse de sakın bunlara inanmayın, işareti yok etmeyin, siz bulamazsanız mutlaka bir başkası gelip bulacaktır, nişaneleri yok etmekten kaçınınız . "Bana yar olmayanı, başkasına yar etmem bencilliğine kapılmayınız.Çekicin sap kısmını ölç ve aynı istikamete doğru adımla 1 santim bir adım, bir adım ise 72 yada 78 cm' ye isabet eder.

  ÇIKILAN MERDİVEN:

  Defineye merdivenle çıkılarak bulunur anlamına gelir Basamakların küçük olanın bulunduğu yönünde iyi bir araştırma yapmak gerekir.

  BİNİLMİŞ AT:
  Atın yada binicinin baktığı yön önemlidir. Bakılan yönde binek taşı aranmalıdır.define taşın altındadır.Atın kuyruğu kalkık ise kuyruk yönüne doğru değişik bir şey ara müjdesi kolay bir yerdedir. Ata binmiş insan figürün elindeki eşya define için bir nişanedir dikkatlice incelenmesi gerekir.

  AYAK İZİ:
  Ayak durmak yada yürümek anlamına gelir.Durmak ve olduğun istikamete bakmak anlamına da delir. Ayağı parmak uçları yön verir.Yerde sabit kayada ise, ayağını bu işaretin içine koy sağ ayak ise sağına bak, sol ise soluna bak, ufak bir yığma yada çukurlaşmış bir yer bulmaya çalış.

  İki ayağında bu işaretin içine koy dur. Görüş istikametinde değişik ne var onları tespit et.

  CİVCİVLİ TAVUK:

  Bazı insanlar müjdesi tavuğun içindedir deseler inanmayın sakın kırmayın bu tür hatayı işlemeyiniz. Aslında defineye ait Bölge belirleme işaretleridir. ve kesin definedir.Tavuğun 21 metre önünde gömüsü ana kayaya saklanmıştır ana kaya dikkatlice incelenmelidir.

  Tavuğun sırtındaki civcivin baktığı yönde ana kaya içinde definesi saklanmıştır. ana kaya yoksa tümsek gibi bir şey arayınız.

  DEVE:
  Oyma yada kabartma deve resimleri kesin definedir. ileri doğru git anlamına gelir,üstte bulunan murç işareti zaten yönü vermektedir.Genelde ortalama olarak 40 ila 50 adım ilerisinde ikinci bir nişane işareti daha aranmalıdır.

  Duran Deve : gömüsü olduğu yerdedir. kalın ve büyük olan ayağın baktığı yön dikkate alınır.Deve yüklü ise konaklama yeri ara (pınar,çeşme han gibi)

  Mağara içinde deve varsa definesi mağara içindedir.

  Oturan deve: definesi bataklık, kayaya yada mağaraya gömülmüştür. 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  DOĞAN:
  Doğan yada şahin yırtıcıdır, görme kabiliyeti gelişmiştir. avını yakalar ve ayakları arasına alır öyle yer.Büyük ihtimalle eşkıya yada savaş gömüleridir.Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde olur. baktığı istikamet önemlidir.Şahin yada doğan avını nasıl yiyiyorsa bizde o şekilde gömüyü aramamız gerekir.yani ayakların altına bakacağız. sonuç alamazsak baktığı yönde araştırma yapacağız. Kesin define işaretidir. Tuzakları göz ardı etmemeli.

  DEĞİRMEN TAŞI:
  Genelde 2 veya 3 metre taşın altındadır.

  DAMA TAŞLARI:
  Dama taşları olarak bilinen figür. Matematiksel bir hesaplama gerektirir.kesin çözülmüş bir sistem değildir.

  EL:
  El eşkiya şunun bunun işareti denilse doğru değildir. Elin yapılım tarihi 957 yıllarıdır. O yıllarda Anadolu Grek kültürü hakimdi Eski yunanlara ait bir işarettir.El yemin içme işaretidir. Gömü yapanlar topluca yemin ettiklerini ifade eder. onlarca insan günlerce çalışarak yaptıkları bir gömüdür zor bir gömüdür. hakkında çeşitli yorumlar yapılmakta oda elin yanında bulunan muhtelif işaretlerden kaynaklanmaktadır. Elin yanındaki işaretler size yön ve derinliği gösterir.

  Elin yanında bulunan işaretler çözümü verir. Bu elin yanında hac var ok var, ok yön verir kanatları ölçmek gerekir.kanalar farklı ise farklı olan tarafa fark kadar git eşitse 70 adım kadar geriye doğru say , hac var mezar var o zaman kaya mezarı aramak gerekir. yada bu elin baktığı yönde tepe üstünde büyük bir tümülüs de olabilir. Gömüsü kolay alınacak bir Elin üstünde istavroz varsa gömü elin bulunduğu kayanın altındadır. Elin yanında hiç bir işaret yoksa Elin 65 adım alt tarafında kaya mezarı ara .
  El boş bir arazide dikili bir kayada ise kapak var demektir. o zaman bu kayanın altında bir kapak taş aramak.

  İBRİK:

  İbrik Su kabıdır. O zaman ibriğe doldurulan su neresinde nereye akar mantığı ile işareti çözmemiz gerekir.İbriğe ful su doldursak neresinde akar, suyun akabileceği yeri tespit et ve orada çalışma yap

  KAPLUMBAĞA:

  İster oyma ve isterse kabartma resim olsun; kaplumbağanın şekil olarak ifade ettiği görüntü çok önemlidir. Hayvanlara ait resimler kullanılırken, hayvana ait özellikler ön planda tutulur ve çözümler o mantıkla yapılır. Kaplumbağa, bize hazinenin olduğu yerini ,yönünü gösteren noktaları verir. Kaplumbağa üzerindeki, etrafındaki işaretleri, kaplumbağanın yönünü, ayaklarının yönlerini çok dikkatli incelemeliyiz.

  KARE OYMA:
  Oda işaretidir.boş odaya rastlanılırsa mutlaka dolu olanı yanındadır boş odanın duvarlarını iyi kontrol et girişi boşluk sesi ara, ikinci dolu oda girişi boş olan odanın duvarlarındadır.
  Yanında ikinci yön ve derinlik veren işaret varsa bu işaretleri dikkate al,yoksa meyline doğru araştırma yap.yanı bu oymanın içini su ile doldurduğumuzda nereye akar, suyun aktığı yerde kayanın altına doğru çalış.

  TAVUK:

  İşaret çözümünde en önemli unsurlardan biri, yapılan figüranın özellikleridir
  Tek tavuk baktığı yön önemlidir. Baktığı yönde işaretli kaya varsa kayanın altına bak, tümsek varsa burayı kazı, çukur varsa çukuru kazı ip uçları bunlardır.


  TERAZİ:
  Esnaf yada tüccar gömüsüdür,Gömü değerlidir
  Her iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu taraftadır.Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin ibresi(dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o tarafta araştırma yap

  ÖKÜZ:
  Birbirine bakan iki buzağı .Kesin define işaretidir
  Bir birine bakan 2 tane buzağı(öküz) definesi ayaklarının altındadır.Değerli bir gömüdür.

  TOPAL AYI:
  Eşkıya işareti olarak bilinmektedir, Aslında bu işaret net olarak çözülmemiştir aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir.
  Definesi mağara içinde. önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız.

  MAKAS:
  Kesişen yol yada kesişen su kavşak anlamına gelir
  çevresinde kesişen yol veya akarsu varsa bunların çevresinde yüzey araştırması yapılmalı.

  PAPATYA:
  Asil bir bayan mezarı, Burada yeri gelmişken izah edelim sert figürler erkek, yumuşak ve süslü çiçekli figürler bayan mezarını izah eder. çevresinde yığma aranmalıdır.

  KUYU:
  Tarih önceleri yapılan muhtelif kuyuların duvarlarında bir giriş yapılarak acele olarak define saklanmıştır. Bu nedenle rast geldiğiniz kuyuların duvarlarını iyice kontrol ediniz.
  Kuyunun duvarlarına iyice bak define duvarında bir giriş yapılarak saklanmıştır.

 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  İÇ İÇE DAİRELER:
  Genelde Tehlikeyi tuzakları ifade eder.Kazı esnasında dikkat edilmelidir.


  EYER:
  Eyere bin karşına bak dikkatini çeken yüksek bir kaya olacak bu kayanın tepesine çık balyoz ve murçla kapağı kaldır güzel bir define seni bekliyor.


  DELİKLİ TAŞ:
  Güzel bir nişane olup rahat bulunabilecek bir gömüdür.Bakmak anlamına gelir. Bak bul demek istiyor.Kendisinden sonra mutlaka bir yada 2 işaret daha bulunması gerekir. Gözünü deliğin büyük olan yani geniş olan tarafında bak. Dürbünden bakıyormuşsun gibi bir durumdur.gözünün gördüğü alanı iyice incele işaretli bir kaya, çukurlaşmış bir yer yada tümsek gibi bir yer bulmaya çalış. bulacağın herhangi bir nişane definenin saklandığı noktadır.


  ISTAVROZ:

  Topluca yapılan yemin işaretidir.İstavroz da denilir, tüm kolları eşitse gömü bulunduğu kayanın altındadır, eşit değilse farklı olan kolun baktığı yönde araştırma yap.

  Asil aile mezarı da çıkmaktadır. çevresinde doğal yapıya aykırı unsurlar aranmalıdır.

 4. aydnors
  Yeni Üye
  köpek patisi neyi işaret eder

 5. Ziyaretçi
  birbirine bakan iki tavus kuşu ne manaya geliyor. bu işaret üstü kapalı eski memer mezarın duvarında .

 6. Ziyaretçi
  denizden çıkmış kaplumbağa yere montajlı ne anlama gelir

 7. Ziyaretçi
  mağara girişi at şeklinde ne anlama geliyor

 8. Ziyaretçi
  Slm at ayagını kaldırmış şahine bakıyor şahinde güvercine anlamını çözemedim anlamını bilen varsa yorum yazabilirmi

 9. Ziyaretçi
  kaya üzerinde kartal döş resmi ve diğer kayada el izi var ne anlama geliyor ögrenebilirmiyim

 10. HAKAN
  Özel Üye
  Kartalın Anlamı : Burada dikkat edilecek konu ilk örnekteki gibi yorumlanacağı ancak burada mezar boştur. Bazı durumlarda mezar dahi yapılmaz. Genelde lejyon askerlerinden geri gelmeyen kişiler için yapılan bir çeşit anıtsal mezardır. İçinde ölü yoktur. Ancak ölüye ait eşyalar vardır. Bu vesile ile ölünün konacağı kadar büyük bir kütleye ihtiyaç duyulmaz. Ufak bir taş kasa içerisinde kişinin kılıcı kaması miğferi bazı inanışlara görede ufak bir miktar parası konur. Kartalın ayaklarının altındaki çekmecede veya direk topraktan içeri doğru kayanın içine doğru yapılabilir. Bazı durumlarda kartalın başı altında tek bir para olur. Kartal başında veya göğsünde haç varsa yorum değişmez ancak göğsünde veya kafasında haç olan işaretler genelde sahte işaretlerdir. Kartal çift başlı ise selçuklu arazi işareti olabilir. Bu işarete yorum yapılmaz.

  El isareti yerdeki bi tas uzerindeyse eyer ve parmakların on tarafında oyuk varsa karsı tarafında oyuk sayına gore taş olmalıdır el ile bu taşların arası 12 metre var ise el işaretinden olculerek 3,5 metre kazılmalı 2,5 2,5 bu bizans işaretidir degerli malı vardır bu denenmiş tir ve bu turkiyenin her yerinde aynıdır.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


tarihi eser işaretleri ve anlamları,  tarihi eser işaretleri,  tarihi eserler işaretleri,  tarihi eser işaretlerinin anlamı,  tarihi eser işaret ve anlamları,  eski tarihi eser işaretleri