+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Ankara Alagöz Karargah Müzesi - Alagöz Karargah Müzesi tarihçesi - Alagöz Karargah Müzesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ankara Alagöz Karargah Müzesi - Alagöz Karargah Müzesi tarihçesi - Alagöz Karargah Müzesi
  ALAGÖZ KARARGAH MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ

  Sakarya Savaşı'nda düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Ankara-Polatlı arasındaki Alagöz Köyü'nü Cephe Karargâhı olarak seçmiştir. Bu köyün halkından, Türkoğlu Ali Ağa'ya ait çiftlik evi karargâh olarak kullanılmıştır.

  Sakarya Savaşı'nın bitiminde bina, sahipleri olan Ali Türkoğlu ve oğulları tarafından 1965 yılına kadar ev olarak kullanılmıştır. 1965 yılında varisleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmiştir. 1967 yılında, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan Anıtkabir Müze Müdürlüğü'ne devredilen binanın, restorasyonu yapılarak müze haline getirilmiştir.

  10 Kasım 1968 tarihinde sadece üst katı tanzim edilerek teşhire açılmış, alt kat odaları ise 1983 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle teşhire açılmıştır.

  Bina iki katlıdır ve, Giysi Odası, Kitaplık ve Hatıra Eşya Odası, Zabitan Yemek Odası, Mutfak, Muhabere Odası, Başkumandanlık Odası, Kurmay Heyeti Odası, Dinlenme Odası, Yaveler Odası, Atatürk'ün Yatak Odası, Atatürk'ün Yemek Odası ve Hizmet Eri Odası olmak üzere 12 odadan oluşmaktadır. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  ankara alagöz müzesi savaştan kalan 2 katlı bir binadan oluşmaktadır bir çok odası bulunan oda anıt kabir müdürlünuğüne devredilen müze ziyaretçilerini beklemektedir
+ Yorum Gönder