+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi - Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi - Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarihçesi
  ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’da, Anadolu'nun arkeolojik eserlerini sergileyen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir. Atpazarı semtinde, Ankara Kalesi'nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han'dır.

  Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesinde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Osmanlı Devrinin bu tarihi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.

  1997 tarihinde İsviçre'nin Lozan Kentinde 68 müze arasından birinci seçilerek Avrupa'da Yılın Müzesi unvanını almıştır. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  anadolu medeniyetler müzesinde bir çok tarihi eser sergilenmektedir bu müze dünya müzelerin arasını girmeyi başarmıştır
+ Yorum Gönder


anadolu medeniyetleri müzesi tarihçesi