+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Anadoluda Antik Şehirler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Anadoluda Antik Şehirler
  ANADOLUDA ANTİK ŞEHİRLER HAKKINDA BİLGİ

  Anadolu’da eski çağlardan beri birçok uygarlıklar gelişmiştir. Araştırmalar sonucunda zengin bir Anadolu kültürü ortaya çıkmıştır.
  Taş Çağı’nda insanlar mağaralarda otururlardı. Antalya yakınlarındaki Beldibi ve Belbaşı mağaralarında 10-12 bin yıl önce böyle insan toplulukları yaşıyordu. İnsanlar ev yapmaya köyler kurmaya başladılar. Diyarbakır yakınındaki Çayönü’nde 9 bin yıl önce kurulmuş, bir köyün kalıntıları vardır. Konya’ya yakın Çatalhöyük ve Burdur’a yakın Hacılar da bundan 7-8 bin yıl önce insanların yaşadığı köylerdir.
  Günümüzden 4 bin yıl önce Hititler Orta Anadolu’ya yerleştiler ve yaklaşık bin yıl süren bir devlet kurdular. Tunç Çağı denen bu dönemde Anadolu’da doğuda Hurriler, güneyde Mitanniler yaşadılar. Batı Anadolu da ise Troya gibi küçük krallıklar vardı.
  Anadolu da günümüzden 3 bin yıl öncesine Demir Çağı adı verilir. Bu dönemde Van Gölü çevresinde Urartular, Eskişehir-Ankara arasında Frigler yaşıyorlardı. İzmir’in doğusunda Lidya, Bodrum çevresinde Karya, Fethiye’den doğuya doğru da Likya uygarlıkları yayılmışlar. Bu arada Yunanistan’dan gelen Dorlar, İonlar ve Eoller de Ege, Karadeniz, Marmara, Akdeniz kıyılarında birçok kent kurdular. Anadolu sonra Romalılardın eline geçti. Roma ikiye bölününce Doğu Roma’nın yani Bizans’ın egemenliğinde kaldı. 11. yüzyılda Türkler Bizanslılarla çarpışarak Anadolu’ya yayıldılar. 12. ve 13. yüzyıllarda Anadolu Selçuklu Devleti’ni kurdular. Bunu 14. yüzyılda Osmanlı Devleti izledi. 1923’te de Anadolu’da Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Anadoluda pek çok uygarlık yaşamış ve yaşadığı dönemde yapmış oldukları eserleri anadoluda bırakmıştır. Antik şehirler günümüze kadar gelen tarihi eserlerdir. Türkiyenin her yerinde ayrı bir tarihi yer bulunmaktadır. Hattuşaş, alacahöyük, ürgüp ve hasankeyf bunlardan sadece bir kaç tanesidir.
+ Yorum Gönder