+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Madenlerin Bulunması Çıkarılması, Zenginleştirilmesi Konularında Araştırma Yapan Kişi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Madenlerin Bulunması Çıkarılması, Zenginleştirilmesi Konularında Araştırma Yapan Kişi

  Maden Mühendisliği Nedir?
  Madenlerin Bulunması Çıkarılması, Zenginleştirilmesi Konularında Araştırma Yapan Kişi
  Maden Mühendisliği, madenlerin bulunması, çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında eğitim ve araştırma yapan mühendislik dalıdır.

  Dalları
  Maden işletme
  Açık ocak madenciliği
  Yeraltı madenciliği
  Maden mekanizasyonu ve teknolojisi
  Cevher hazırlama

  Çalışma alanları

  Madenlerin çıkarılması genel olarak Açık ocak madenciliği ve yeraltı madenciliği diye ikiye ayrılmıştır. Bunun yanında cevher zenginleştirme işlemi de maden mühendislerinin öncelikli çalıştığı alanlar arasındadır. Bu alanlar dışında maden mühendisleri, kaya ve zemin mekaniği araştırmalarında ve su sondaj, temel sondaj ve enjeksiyon dallarında da çalışmaktadır. Yeni gelişmekte olan derin deniz madenciliği ve uzay madenciliği gibi konular da ileride maden mühendislerinin çalışma alanları olacaklardır. Son yıllarda ise disiplinler arası konulardan olan beton endüstrisi (agrega, çimento), kil endüstrisi (tuğla,kiremit, seramik) ve cam endüstrisi gibi sektörlerde maden mühendisleri kalite ve üretim sahalarında çalışmaktadırlar. Maden mühendisleri kazı ve hafriyat bilgilerinden dolayı ise yoğun bir şekilde metro, baraj, otoyol yapımı aşamalarında da çalışmaktadırlar. Bunun yanında aldıkları temel mühendislik eğitimi nedeni ile finans, pazarlama gibi alanlarda da iş bulabilmektedirler. 2. Ezlem
  Üye

  Maden mühendisliği madenlerin bulunması ve çıkarılması işiyle ilgilenenlere denir. Madencilik acık ocak madenciliği ve yer altı madenciliği olarak ikiye ayrılmaktadır.
+ Yorum Gönder