+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Sahte Sikke Nasıl Anlaşılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sahte Sikke Nasıl Anlaşılır
  Sahte Sikke Nasıl Anlaşılır

  Hakiki sikke üzerindeki patin, asit limon alkol ve sirke gibi maddelerle çıkarılabilir, sahte sirke üzerindeki patin ıslak bezle çok kolay temizlenir, bu yol pratik ve kolaydır. Hakiki sikkeler üzerinden bulunan patinler yosun yeşili,duman rengindedir, sahte sikkelerde bu olay olmaz. Hakiki sikke avuç içinde kayar sahtesi yapışır yada kaymaz.

  Sahte sikkeler aşağıdaki unsurlarla karşılaştırılarak da anlaşılmaktadır
  1- Ağırlık ve çapları arasında uyumsuzluk olanlar

  2- Alışımın sesi (madenin tın sesi)

  3- Yazılardaki harf hatası (Antik Dönem alfabesinden olmayan harfler)

  4- Pres artığı (Antik dönemde kullanılan sikkelerde,pers atığı olmaz,figürler hafif silik olur)

  5- Döküm kalitesi ( Antik dönem maden,dökümü ile günümüz dökümleri arasından fark vardır, sikkenin üzerinden büyüteçle siyah benek noktalar olmalıdır)

  6- Harfler üzerinde ki silikler. (Hafif silik yada büyüteçle okunacak kadar silik olur)

  7-Gerçek olmayan kaplamalar ( Sikkelerin kalıpları elle yapılırken çizik izleri kalırdı, kaplamalarda ise bu çizikler olmaz, büyüteçle gözükür)

  8- Sonrada kazandırılmış sahte patin yapısı ( Patin : maddenin toprak içinde kalma sonucu kazandığı oksitlenme, Bu oksitlenme günümüzde sahta olarak yapılmaktadır. Çelik bıçak ucu ile kontrol edilir, sökülüyorsa sahtedir,sökülmüyorsa diğer unsurları da tamamlıyorsa sahte değildir.

  9- Üzerindeki resimlerin tarih ile alakasının bulunmaması ( Sikkelerin üzerindeki figürlerin, yazıların tarihlerin bir bütün olması lazım,alakalı olması lazım)

  10-Alışımın renk farklılığı.

  11- Önemli tespiti,elinize bir yeni 1 Lira alın bir tanede sikkeyi aynı anda sert zemin üzerine bırakın ses yanı tın farkı sikkenin sahte olup olmadığını açığa çıkartır,
  A. Vecdi Çoban

  Bu Yazı
  Kod:
  www.definegizemi.com
  sitesine aittir.
 2. Ezlem
  Üye

  Sahte sikke anlamak için önce gerçeği ile karşılaştırmak gerekir. Sahtesinde mutlaka renk farkı vardır. Yazılar ve şekillerde değişiklik vardır. Eski döküm aracıyla şimdiki arasında farklar vardır.
+ Yorum Gönder


sahte sikke nasıl anlaşılır,  sahte sikke,  tarihi eser paralar nasıl temizlenir,  sahte sikke nasil anlaşılır,  sikke nasıl anlaşılır,  sikke nasıl anlaşılıyor