+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Heykel nedir , Heykel neden yapılır , Heykel nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Heykel nedir , Heykel neden yapılır , Heykel nasıl yapılır
  Heykel nedir


  herhangi bir canlinin, çoklukla insanin göründüğü şekilde yapilmiş biçimi. heykel kelimesi, çoklukla tam vücutlu eserlere verilir. bunlarin bele kadar olanlarina büst adi verilir heykeller tek bir canliyi (insan hayvan) tasvir edecek şekilde yapilir. birkaç heykelden meydana gelmiş anitlara heykel grubu adi verilir.
  heykeller, ağaç çamur, alçi, taş ya da çeşitli madenlerden yapilir. ağaç ve taş heykeltiraş olunarak, çamur heykeller cisimlenerek, maden heykeller dökülerek yapilir. canli ile ayni büyüklükte olan heykeller, gerçekteki ölçülere uyarlar. gerçekten çok ufak heykeller, biblo, statü adlarini alirlar. bir düzlem üzerine yarim kabartma şeklinde yapilmiş heykeller de röliyef adini alirlar.bu işle uğraşan, heykel yapan sanatkârlara da heykeltiraş adi verilir.
  heykel yapimi, çok eski medeniyetlerden beri devam ede gelen bir sanat halindedir. tarih öncesi devirlerde bile bugünkü heykelcilik anlayişina uymamakla beraber, bu sanatla ilgili eserlere rastlanmiştir.
  ilkçağ medeniyetlerinde ise heykel yapimi, gelişmiş bir sanat olarak dikkati çeker. bu çağ medeniyetlerinden misir, hitit, asur medeniyetlerinde özellikle tanri ve hükümdar heykelleri o çağlardan kalan önemli sanat eserleri olarak müzeleri süslemektedir fakat, heykelcilikte asil gelişme, eski yunan medeniyetlerinde görülür. eski yunanlilar tanrilarinin, kahramanlarinin, bilim adamlarinin, filozoflarinin hükümdarlarinin heykellerini, gerçek in. san ölçülerine çok yakin şekilde yapmayi başarmişlar ve bunlar üzerindeki işlemleri de çoğu birer sanat şaheseri olan eserler meydana getirmişlerdir.bu medeniyetlerde yapilmiş heykeller ve bunlarin çağimizda yapilmiş çeşitli kopyalari, sanat müzelerinin en kiymetli eserleri halindedir.
  ortaçağ boyunca, bütün güzel sanatlarda olduğu gibi, heykelcilikte de gerileme olmuş, ancak rönesansla başlayan sanatta ve bilimde uyaniş hareketi bu alanda kendini göstermiştir. bu çağ medeniyetlerinde, eski yunana dönüşün bir belirtisi olan gerçek ölçülere uygun çeşitli heykeller yapilmiş, büyük heykeltiraşlar yetişmiştir.bugünün heykelcilik anlayişinda ise modern heykelcilik deyimi ile anlatilan yeni bir heykelcilik sanati ortaya çikmiş, bu sanatta gerçekteki ölçülere ve biçimlere uymayan heykeller yapimi önem kazanmiştir. 2. Ezlem
  Üye

  İnsan hayvan ve nesnelerin üç boyutlu yapılan şekillere heykel denir. heykeller genellikle taş, kaya ve ağaçları yontarak yapılır. Heykel yapımı çok eskilere dayanmaktadır.
+ Yorum Gönder


heykel neyden yapılır,  heykel nedir nasıl yapılır,  heykeller nelerden yapılır,  heykel neden yapılır,  heykel nedir,  heykeller neyden yapılır