+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Bursadaki Irgandı Köprüsü Hakkında Tarihi Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bursadaki Irgandı Köprüsü Hakkında Tarihi Bilgiler
  Bursadaki Irgandı Köprüsü Hakkında Tarihi Bilgiler

  bursadaki-irgand-k-pr-s-.jpg

  Irgandı Köprüsü, Bursa kentinde, zanaatçıların geleneksel el sanatlarını icra ettiği köprü. 1442 yılında Irgandılı Ali'nin oğlu Hacı Muslihiddin tarafından inşa edildi. 1854 yılında Büyük Bursa Depremi'nde hasar gördü. Kurtuluş Savaşı'nda Yunan ordusu tarafından bombalandı. Irgandı Köprüsü, 2004 yılında Osmangazi Belediyesi tarafından yenilendi ve kullanıma açıldı.  Dünyada, Irgandi Köprüsü'ne benzer üç çarşılı köprü daha vardır. Bunlar Bulgaristan'ın Lofça kentinde Osma Köprüsü, İtalya'nın Floransa kentinde Ponte Vecchio Köprüsü ve Venedik kentinde Rialto Köprüsü'dür.

  XVII. yüzyılda Bursa'ya gelen Evliya Çelebi bu köprünün mimarisi ve onunla ilgili öyküleri anlatmaktadır. "Evsaf-ı cisr-i Irgandi. Bursa'nın bir çarşısı da Gökdere'deki Irgandi Köprüsü üzerindedir ki, yemin ve yesar ikiyüz kadar hallac dükkanlarıdır. Hücrelerinin pencereleri zir-ü paylerinden cereyan eden Gökdere'ye nâzırdır. Ve bu cisr dükkânlarının üzeri cümle tonoz kemerler ile mebni olub kurşun ile mesturdur. Bu cisrin iki başında kal'a kapuları gibi temiz kapılar üzere mazgal delikleri vardır. Cizrin bir tarafı boştur. Han gibi misafirhane olup at bağlanır".
 2. Ziyaretçi

  bu bilgi sayesinde sosyal bilgilerden 100 aldım
+ Yorum Gönder


ırgandı köprüsü hakkında bilgi,  ırgandı köprüsü,  bursa ırgandı köprüsü hakkında bilgi,  ırgandı köprüsü hakkında kısa bilgi,  ırganda köprüsü,  ırgandı köprüsü tarihi hakkında ingilizce bilgiler