+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Hierapolis Antik Tiyatro Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hierapolis Antik Tiyatro
  Hierapolis Antik Tiyatro Hakkında Bilgi

  Grek Tiyatrosu tipinde yamaca yaslanmış 91 metre tüm cephesiyle birlikte korunabilen büyük bir yapıdır. İnşasına M.S 60 yılında olan büyük bir depremin ardından M.S 62 yılında başlanmıştır. Yapı Severuslar döneminde M.S 206 yılında tamamlanmıştır.
  Cavea'da 50 oturma sırası bulunur. Bu oturma sıraları 8 merdivenle 7 bölüme ayrılmıştır. Cavea'nın tam ortasından geçen Diozoma'ya her iki yandan tonozlu birer geçit ile girilir. Cavea'nın ortasında yer alan krallık locası ve orkestrayı çevreleyen 3.66 metre yüksekliğindeki sahne ön duvarında 5 kapı ve altı niş bulunmakta, bunların önünde 10 adet sütun yer almaktadır. Mermer sütunların üzerleri istiridye kabuğu şeklinde motiflerle dekore edilmiştir. Sahnenin gerisinde arka duvarı süsleyen üst üste sıralanmış 3 sütun dizisinden, alttakiler sekizgen kaideler üzerinde yükselir ve yivsizdir.

  hierapolis-tiyatro.jpg

  Hierapolis Antik Tiyatro Sütunların arası heykellerle süslenmiş olup, tiyatroda yer alan kabartmalı frizlerde; Apollon ve Artemis.in doğuşu ve dini ayin sahneler, Dionysos, Satyr ve Menad'lardan oluşan eğlence sahneleri, Marsyas ve Apollon arasında geçen müzik yarışması, tanrılar ile devler arasındaki savaşlar, yer altı tanrısı Hades'in tanrıça Persephone'yi yer altına kaçırması gibi mitolojik konular ile Hierapolis kenti için yapılan sportif yarış sahneleri, arşitravın kral kapısı üstünde İmparator Septimus Severus'un taç giyme merasimi tasvir edilmiştir. Kabartmalar, stillerinden de anlaşılacağı üzere değişik dönemlerde farklı ustalar tarafından yapılmıştır.
  Özellikle mitolojik konuların işlendiği sahnelerde Helenistik dönem heykel sanatlarının etkilerini, kalabalık, hareketli ve canlı figürlerde görmek mümkündür
  . Bu figürlerde Bergama sanat ekolünün etkileri görülmektedir. Sahne binasının kabartmalı frizlerle süslenmesi açısından tiyatro, Perge, Side ve Nyssa tiyatrolarıyla büyük bir benzerlik gösterir.
 2. Acil

  Hierapolis Antik Tiyatro isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


hierapolis