+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Tarihi eserlerimizden kayme sarayı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tarihi eserlerimizden kayme sarayı
  Tarihi Eserlerimizden Kayme Sarayı Hakkında Bilgi

  Nehri’deki eski yerleşim alanlarının kuzey tarafında bulunan Kayme Sarayı kitabelerinden öğrenildiğine göre 1909-1911 yıllarında yaptırılmıştır. .
  Kitabelerde isim geçmemekle beraber Seyit Übeydullah’ın oğlu Seyit Abdullah tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır
  Kayme sarayı iki katlı bir yapı olup, 18.80x24.00 m. ölçülerinde kuzey güney doğrultusunda dikdörtgen planlıdır. Günümüze sarayın yalnızca kuzey ve batı duvarları iyi bir durumda, doğu ve güney duvarları ise kısmen ayakta kalabilmiştir. Sarayın üst örtüsü tamamen yıkılmıştır.

  Yapının zemin ve birinci katları birbirinin eşi plan düzenindedir. Bu plan düzeninde ortada dikdörtgen iki salon ve bunun batı taraflarında da dörder oda bulunmaktadır. Kuzey ve güney cephelerine ortalarına açılmış kapılardan girilmekte olup, odalara hem salondan hem de birbirlerinin içerisinden geçilmektedir.

  Tarihi eserlerimizden kayme saraY2.jpgTarihi eserlerimizden kayme saraY1.jpg

  Yapının doğu cephesi yıkıldığından bu cephe ile ilgili bilgilerimiz bulunmamaktadır. Bununla beraber kuzey, güney ve batı cephelerinin kapı ve pencerelerle hareketlendirildiği açıkça görülmektedir. Sarayın kuzey cephesine sivri kemerli büyük bir niş içerisindeki, sivri kemerli kapı ve bunun iki yanına altlı ve üstlü dört pencere açılmıştır. Bu pencereler cephedeki niş şeklindeki girintinin içerisinde kalmıştır. Cephedeki tek bezeme unsuru, kapı kemerinin sağ ve sol üst köşelerindeki kitabelerdir.

  Kitabeler mermer üzerine ikişer satır halinde sülüs yazı ile yazılmıştır.
  Bunlardan sağ taraftaki i kitabe üzerinde h.1332 (1910) tarihi ve şu cümleler yazılıdır:

  Deki kapılarında hamd vardır.
  Oraya emniyet ve selametle giriniz
 2. Acil

  Tarihi eserlerimizden kayme sarayı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder