+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Manavgat Şelalesi Tarihi Eser midir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Manavgat Şelalesi Tarihi Eser midir?
  Manavgat Şelalesi Tarihi Eser midir?


  Çok ırklı, soylu yer anlamına gelen Pamfilya bölgesinin doğusunda yer alan Manavgat, antik çağlardan günümüze değin birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.
  12 ve 13. yy'da Selçuklu Döneminde Türk topraklarına katılan Manavgat, 1462'de Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı egemenliği altına girmiştir.

  Manavgat Çayının iki yakasında kurulu olan Manavgat ilçesi 1960lı yıllardan itibaren turizmin de etkisiyle gelişmiş ve dünyanın her yerinden insanların sadece tatil için değil yaşamak için de tercih ettikleri bir kent olmuştur.

  Manavgat'ta gezip görmeniz gereken yerlerin başında, geniş bir alan üzerinde gürül gürül akan Manavgat Şelalesi, dünyanın her yerinden hayranı olan Köprülü Kanyon gelir. Üç tarafı yar, bir tarafı surlarla çevrili ve ortasında anıtsal kapısı olan Libra Antik Kenti, zamanında Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın yüzüp, güneş banyosu yaptığı Kleopatra Plajı ise görülmeden dönülmez..

  Bir de Roma ve Bizans döneminden günümüze ulaşmış Kent Surları, Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Büyük Anıtsal Çeşme, Kolonnel Cadde, Cumbalı Tarihi Evleri, Agora, Anıtsal Kütüphane, Devlet Agorası, Piskopos Sarayı, Bazalika, Vepasianus Çeşmesi, Üç Havuzlu Çeşme, Roma Tiyatrosu, Men Tapınağı, Baküs Tapınağı, Büyük Liman Hamamı, Liman Hamamı, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı, Side Limanı gibi tarihi mekanları ile Side'yi de unutmayalım.

  Neler mi yapabilirsiniz Manavgat'ta? Manavgat Çayı'nı kesen Oymapınar Barajı'nın üstünde gerçekleştirilen tekne turlarına katılabilir, doğayla baş başa kalıp, piknik yapabileceğiniz, yakınlarında yer alan restoranlarda balık yiyebileceğiniz enfes manzaralı Manavgat Şelalesi'ni görebilirsiniz.

  prülü Kanyon'daki rafting etkinliklerine katılabilir, Side Antik Şehri kalıntılarının sergilendiği Side Müzesini ziyaret edebilir, Antalya'nın güzel ve uzun plajlarında denize girip, güneşlenebilir, dalış eğitiminin de verildiği tekne turlarına katılıp, su altının güzelliklerini gözlemleyebilirsiniz.

  Doğa yürüyüşleri, jeep safari veya at safari yapabilir, her zevke uygun yemek çeşidini bulabileceğiniz Manavgat restoranlarında isterseniz pide, pizza, hamburger, isterseniz ev yemekleri, kebap veya balık yiyebilir, geceleri ise bar ve diskolarda sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

  manavgat-elalesi.jpg 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Manavgat Şelalesi Antalyanın Manavgat ilçesinde Nehir üzerinde kurulmuş ünlü bir şelaledir. Bu şelale az bir alan üzerinden düşmesine rağmen çok geniş bir alana yayılabilir. Temiz hava alıp yanlız kalmak isteyenler için bu şelale çok uygun bir yerdir.
+ Yorum Gönder


manavgat şelalesi tarihi ve kültürü,  manavgat şelalesi tarihi esermidir,  manavgat şelalesi tarihi eser mi,  manavgat şelalesi tarihi bir yer midir