+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Antika ışıkta alınır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Antika ışıkta alınır
  ANTİKA İLE İLGİLİ BİLGİ


  ANTİKA İLE İLGİLİ BİLGİ.jpg

  Antikaya ilgi duyuyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bazı ipuçlarına ihtiyacınız var demektir. Örneğin, müzayedeye katıldığınızda ünlü koleksiyonerlerin neler aldığına dikkat edin..

  Müzayedeler
  Müzayedeye katılmadan önce mutlaka katalogları gözden geçirin. Beğendiğiniz ve satın almayı düşündüğünüz parçaları iyice inceleyin.
  Müzayede firmasından beğendiğiniz parçanın ayrıntılı bir kondisyon raporunu istemeyi unutmayın.
  Mümkünse önceden müzayede firmalarının organize ettiği tanıtım günlerine katılın ve burada tanışacağınız sanatseverlerin fikirlerinden ilham alın.
  Beğendiğiniz parçaları satın almadan önce mutlaka tam anlamıyla güvendiğiniz, bu işlerden anlayan bir dostunuza ya da antikacınıza danışın.
  Antika satın alırken mutlaka en ender parçayı satın almaya çalışın. Kusursuz, tamirsiz ve zor bulunan bir parçanın peşinden gitmeye özen gösterin
  .
  Müzayede günü arka tarafta bir yere oturarak salonu izlemeye çalışın. Bu, kimlerin neler satın aldığını görmenize imkan tanıyacaktır. Tanınmış bir koleksiyonerin hangi parçalar için bayrak kaldırdığını görerek daha iyi seçimler yapabilirsiniz.  ANTİKA İLE İLGİLİ BİLGİ1.jpg


  Antikacılar
  Antika satın aldığınız dükkan sahibinin bir konuda uzman olup olmadığına dikkat edin.
  Bir parçayı satın almadan önce mümkünse bir eksperden yardım alın.
  Yardımcı kaynaklardan ve internetten alacağınız parçayla ilgili bilgi edinmeye çalışın.
  Satın alacağınız parçanın hangi döneme ait olduğunu mutlaka öğrenin ve mümkünse döneminde üretilen parçaları toplamaya özen gösterin.
  Yaşadığımız kültürün önemli eserlerini toplamak koleksiyonunuzun rağbet görmesi açısından önemlidir. Eski Osmanlı eserleri, her zaman piyasada ilgiyle karşılanır.
  Tüm dünyada yer edinmiş ünlü antika markaları satın almayı tercih edin. Tanınmış bir parçaya sahip olmak yurtdışında bile alıcı bulabileceğiniz anlamına gelir.
  Önemli ustaların elinden çıkmış antika mobilya parçalarını her zaman tercih edin.
  Eserin yapıldığı döneme ait olduğundan emin olun ve taklitlerinden kaçının.
  Parçayı satın almadan önce onu çok iyi bir ışıkta gözden geçirin.
 2. Zarafet
  Üye

  Porselen, gümüş, seramik, gibi antikaların değeri artıran unsur üzerinden geçen yıllara rağmen ilk günkü özelliklerini halen barındırıyor olmasıdır. Antika alırken bilinmesi gerekenler; eğer antikadan anlamıyorsanız mutlaka bu işin uzmanından yardım isteyin. Antikaların değerini artıran üzerindeki izlerdir. Örneğin mühür, imza gibi işaretler çok önemlidir.
+ Yorum Gönder