+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Konuralp Müzesi,Konuralp Müzesi Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Konuralp Müzesi,Konuralp Müzesi Hakkında
  Düzce - Konuralp Müzesi

  Bolu İli Düzce İlçesi'ne bağlı Konuralp beldesi antik Roma kenti olan "Prusias Ad Hypium" üzerine kurulmuştur. Antik kente ait eserlerin korunmasını sağlamak ve sergilemek amacıyla 1977 yılında inşaatına başlanan müze binası 1992 yılında tamamlanmıştır.

  1993 yılında eser teşhir-tanzimi yapılan Konuralp Müzesi 18.11.1994 tarihinde ziyarete açılmıştır.

  Konuralp Müzesi'nde 1825 adet arkeolojik 456 adet etnografik ve 3837 adet sikke olmak üzere, toplam 6118 adet eser bulunmaktadır.


  Söz konusu eserler müze bahçesi arkeoloji, etnografya ve taş eserler salonları ile sikke bölümünde sergilenmektedir.

  Müze bahçesinde, tamamı Konuralp'te ele geçen ve Roma Dönemine ait mimari parçalar, mezar stelleri, lahit, sütun ve sütun başlıkları bulunmaktadır.

  Arkeoloji salonundaki eserler Neolitik, Eski Tunç, Helenistik ve Roma dönemlerine ait olup; pişmiş toprak, bronz ve cam eserlerin değişik fonksiyon ve türdeki örnekleridir. Aynı salonda Konuralp yakınlarındaki Çavuşlar Köyü'nde ele geçen mezar buluntuları da sergilenmektedir.

  Etnografya salonunda yakın geçmişimize ait 19-20 yüzyıl Osmanlı kültürü kıyafet, ev eşyası ve silâhlardan oluşan eserler sergilenmektedir.

  Taş eserler salonunda Prusias kentine ait olan ve Konuralp'te ele geçmiş mermerden yapılmış çeşitli heykel ve mimarî parçalar bulunmaktadır.

  Sikke Bölümü'nde ise Grek şehirleri Roma imparatorları ve Osmanlı padişahlarına ait altın gümüş ve bronz sikkeler kronolojik olarak sergilenmektedir.

  Akşemseddin Türbesi

  Akşemseddin Türbesi: Göynük İlçesi, Gazi Süleyman Paşa Camisi avlusunda bulunan türbe; Fatih Sultan Mehmed'in hocası olan Akşemseddinin vefatından sonra II.1464 yılında yaptırılmıştır. Kesme taştan inşa edilen türbe altıgen planlıdır. Türbe içerisinde Akşemseddin ve oğulları Fakih ile Nurihüda Çelebilerin sandukaları vardır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Eskiden Antik Roma kenti olan bölgede o Antik kente ait olan tarihi eserlerin korunması ve halka açıp halka sergilemek için açılmıştır. Bu müze de binlerce eser sergilenmektedir. Çoğu pişmiş toprak, mezar stilleri ve o döneme ait taş eserler vardır.
+ Yorum Gönder