+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Amasra Müzesi,Amasra Müzesi Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Amasra Müzesi,Amasra Müzesi Hakkında
  Bartın - Amasra Müzesi


  Antik bir yerleşim merkezi olması sebebi ile sık sık taşınabilir eski eserlerin ortaya cıkması, Amasra'ya müze kurulmasını zorunlu kılmıştır.


  Bu salonda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait küçük buluntular sergilenmektedir. Mezarlarda ele geçen pişmiş toprak ve cam koku ve gözyaşı şişeleri, altın ve bronz süs eşyaları, bronzdan heykelcikler, bizezikler, haçlar, kandiller ve kaplar sergilenmektedir. Bunların yanısıra Hellenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerine ait altın, gümüş ve bronzdan sikkeler de teşhir edilmektedir

  2 nolu Arkeolojik eser salonu :
  Bu salon tamamen Roma Dönemi 'ne ait mermer heykellere ayrımıştır.

  Geç Osmanlı Dönemi 'ne ait küçük eserler sergilenmektedir. Bunlar arasında bakır mutfak kapları, yazım takımları, el yazması Kur'an -ı Kerimler, mühürler, şamdanlar, silahlar, yüzükler ve seramikler ile Amasra yöresine özgü ağaç çekiçilik sanatını yansıtan kaplar sergilenmektedir.


  Geç Osmanlı Dönemine ait yörenin giyim-kuşam zevkini yansıtan giysiler, gümüş süs eşyaları sergilenmektedir 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Amasra Müzesi başta çok az sayıda arkeolojik eserin sergilenmesi için açılmıştır ancak eserler çoğaldığı için daha büyük bir bina yaptırılmış ve eserler oraya taşınmıştır. Bu müzeye gittiğiniz zaman dünya da sergilenen tek Müslüman mumyaları burada görebilirsiniz.
+ Yorum Gönder