+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Edirne - Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi Hakkında Bilgi, Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Edirne - Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi Hakkında Bilgi, Resimleri
  ŞÜKRÜ PAŞA ANITI VE BALKAN MÜZESİ HAKKINDA KISACA

  Şükrüpaşa Anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi: Anıt müze 26 Mart 1913 Balkan Savaşı ve şehitlerin anısınına yapılmış olan bir komplekstir. Savaş sırasında Şükrü Paşa anıtına yokluk içinde Edirne'yi savunan Şükrü Paşa'nın Edirne'nin savunma yerlerinden biri olan Kıyık Tabya ya mezarı getirilmiş ve anısına bir anıt yapılmıştır. Anıtla birlikte burada bulunan tabyada Balkan Savaşlarını anlatan ve Edirne halkının elinde bulunan eşyalardan oluşan bir müze oluşturulmuştur.

  Şükrüpaşa Anıtı

  Şükrüpaşa Anıtı.png

  Tarihe "Edirne Müdafii" olarak geçen, merhum Mehmet Şükrü Paşa adına yapılan anıtın ilk temeli 22 Haziran 1984 yılında atılmış ancak yapı belli bir seviyeye geldiğinde, mühendislik hataları nedeniyle çökmüştür.
  14 yıl bu durumda kalan anıt, dönemin askeri komutanları Çetin Erman ve Zafer Özer Paşalarca yeniden ele alınmış; yeni bir proje çerçevesinde 4 ay içinde tamamlanarak 27.07.1998 tarihinde açılışı yapılmıştır. 31 Temmuz 1998 tarihinde Mehmet Şükrü Paşa'nın naaşı İstanbul Merkez Efendi Mezarlığı'ndan alınarak anıt mezara nakledilmiştir.
  Anıt kompleksinin 16 bin m2'lik bölümü Anıt; 3 bin m2'si oturma grupları ve otopark, 10 bin m2'si ise yeşil alan durumundadır.

  Mehmed Şükrü Paşa (1857 - 1916)

  Mehmed Şükrü Paşa.png

  Balkan Savaşları'nda 3 ay zor koşullar altında Edirne'yi savunmuştur, Edirne Müdafii olarak da anılır.

  Şükrü Paşa Çanakkale'de görevli iken, Balkan Savaşı'nın çıkması üzerine Edirne müstahkem mevkii komutanlığına getirilmiştir. 1912'deki Birinci Balkan Harbinde Edirne'yi savunmuş, herkesin takdirini kazanmıştır. 1915 yılında ölen Şükrü Paşa'nın naşı, Müttefik kuvvetler komutanlarının katılmasıyla büyük bir askeri tören düzenlenerek İstanbul'da toprağa verilmiştir.

  Edirne Savunması..

  Balkan savaşı sırasında 1913 yılında Edirne Bulgar ordusu tarafından kuşatıldı. Osmanlı devletinde siyasi iç çalkantılar sürmekteydi. 23 Ocak 1913 tarihindeki Bab-ı Âli baskınıyla İttihat ve Terakki cemiyeti hükümete tamamen hakim oldu. Hükûmet darbesinin sebebi olarak Edirne ve Balknların kaybedilmesi propaganda edilmişti. Cemiyetin başındaki Enver Paşa Şükrü Paşa'ya biraz daha sabretmesi yakında yardım geleceğini bildirdi. Aylarca Edirne'ye hiçbir yardım gelmedi. Edirne halkı yiyecek bulamayınca önce süpürge saplarındaki tohumları yedi. Daha sonra sokaklardaki kedi köpekler dahi yenildi. Bulgar ordusu Edirne'ye sokulmadı. Hiçbir yardım gelme umudu kalmayan Şükrü Paşa teslim olmak zorunda kaldı.

  Tüm şehitlerin anısına: Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşları Müzesi

  Balkan Savaşları Müzesi.png

  Balkan Savaşları Müzesi1.png

  Osmanlı'nın son günlerinde yapılan Kıyık Tabyası daha sonra Balkan Savaşında Bulgarlar tarafından kuşatılan Edirne'nin savunulmasında da kullanılmıştı. Bugün müze haline getirilen bu tabyalarda, Edirne kuşatılması yıllarında sivil halkın ve askerlerin yaşadığı olumsuz koşullar konu mankenleriyle canlandırılarak o zor günler anlatılmaya çalışılmıştır. Kuşatma sırasında gerek bombardıman sonucu şehit düşenlerin gerekse esir olarak kaldıkları Sarayiçi'nde kolera, tifo gibi hastalıklara, açlık ve soğuğa yenik düşmüş binlerce asker ve sivilin anısına dikilmiş bir anıt bulunmaktadır.


  Balkan Savaşı sırasında Edirne'yi kahramanca savunan Şükrü Paşa ve Balkan Savaşı şehitleri anısına, savunma mevzilerinden biri olan Kıyık Tabyada inşa edilmiştir.

  Rakımı 136 metre olan tabyanın duvarları taştan, kemerleri ocak tuğlasından yapılmıştı. Tabya içinde çeşitli sayıda takımı andıran bonetler, bonetler arasında açık top mevzileri, etrafını çepeçevre saran Mani Hendeği, cephanelikler, toplanma ve eğitim alanları, depolar, nizamiye ve hazır kıta bölümleri, bölük, tabur ve alay komuta binaları ile yatma yerleri bulunuyor.

  Kentin en yüksek yerinde bulunan Kıyık Tabyada 28 Kasım 2000 tarihinde açılan Balkan Savaşı Müzesi, 14 bölüm ve 23 bonetten oluşmaktadır.

  Edirne halkı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağışlanan silah, belge ve mühimmatın sergilendiği 4 sergi vitrini, 2 top, yemek dağıtım arabası, harita, resim, bilgi notlarının bulunduğu 18 pano, 28 konu mankeni ve seslendirme sistemiyle dönemin atmosferi canlandırılmaktadır. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Edirne şükrü paşa Anıtı Balkan savaşı müzesi 26 Mart 1913 Balkan Savaşı ve şehitlerin anısına yapılmış çok değerli bir anıttır çok kişi burayı ziyaret etmektedir.
+ Yorum Gönder


şükrüpaşa anıtı,  şükrü paşa anıtı ve balkan savaşı müzesi,  edirne şükrü paşa müzesi,  şükrü paşa anıtı,  sarayiçi balkan savaşı şehitliği nerede,  edirne savaş müzesi