+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Araçlar - Teknik Bilgiler Forumunda Alfa Romeo ne zaman kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Alfa Romeo ne zaman kuruldu
  Alfa Romeo kuruluş tarihi

  Alfa Romeo tarihi hakkında bilgi  Daha sonra Alfa Romeo olacak şirket 1907’de Milan’dan bir aristokrat olan Cavaliere Ugo Stella tarafından Fransız otomobil şirketi Alexandre Darracq ile ortak olarak "Darracq Italiana" olarak kurulmuştu. Şirket ilk başlarda Naples’da Darracq arabaları üretti, ama ortaklık ayrıldıktan sonra Stella ve diğer İtalyan ortakları üretimi Milan’ın banliyösü Portello’da faaliyette olmayan bir Darracq fabrikasına taşıdılar, ve şirket ALFA (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) olarak isim değiştirdi. İlk Darracq olmayan araba 24 HP (ürettiği 24 beygir gücünden adını alan) şirket tarafından 1910’da üretildi; Giuseppe Merosi tarafından tasarlanmıştı. Merosi daha güçlü motorlu (40-60 BG) bir dizi yeni ALFA arabası daha tasarlayacaktı. ALFA ayrıca motor yarışlarına da girdi, sürücü olarak Franchini ve Ronzoni 1911 Targa Florio’da iki 24 BG modeliyle yarıştı. Ancak I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle ALFA’da araba üretimi üç yıllığına durdu.

  alfa-romeo.jpg

  1916 yılı, şirketin, fabrikayı İtalya ve müttefikleri için askeri donanım üretimine dönüştüren Napoliten girişimci Nicola Romeo yönetimine girmesini gördü. Savaş sırasında fabrikada savaş gereçleri, uçak motorları ve diğer parçaları, şirketin mevcut araba motorlarını baz alan kompressörler ve jeneratörler, ve ağır lokomotifler üretildi. Savaş bittiğinde Romeo ALFA’nın tam kontrolünü ele aldı ve araba üretimi 1919’da yeniden başladı. 1920’de şirketin adı Alfa Romeo’ya değiştirildi ve Torpedo 20-30 HP ilk bu adla işaretlenen araba oldu. Giuseppe Merosi baş tasarımcı olarak devam etti ve şirket sağlam yol arabalarının yanı sıra başarılı yarış arabaları da üretmeye devam etti.

  1923’de Vittorio Jano biraz da genç Alfa yarışçısı Enzo Ferrari’nin sayesinde Alfa Romeo’da Merosi’nin yerine baş tasarımcı olmanın cazibesine kapılarak Fiat’tan ayrıldı. Jano yönetiminde üretilen ilk araba, 1925’de Alfa Romeo’ya şampiyonluk kazandıran P2 Grand Prix arabası oldu. Alfa yol arabaları için Jano, Alfa motorlarının klasik mimarisini kuran P2 ünitesini baz alan tamden-ortaya-değiştirilebilir bir dizi 4, 6, ve 8 silindir uyumlu elektrik santralini hafif maden alaşımı, yarımküre şeklinde yanma haznesi, ortaya-yerleştirilmiş fişleri, her bir silindir kümesine iki sıra tepe valfıyla ve çift tepe kamıyla geliştirdi. Jano'nın tasarımları hem güvenilir hem de güçlü olduğunu ispatladı.

  Enzo Ferrari sürücülüğünden daha başarılı bir takım lideri oldu ve şirket özelleştirildiğinde Scuderia Ferrari oldu. Ferrari Alfa Romeo’dan ayrılınca kendi arabasını üretmeye devam etti. Tazio Nuvolari çoğu zaman Alfa adına yarışarak WWII öncesi birçok yarış kazandı.

  1928’de Nicola Romeo ayrıldı, Alfa savunma kotratları bittikten sonra parasız kaldı ve 1933’de Alfa Romeo daha sonra fiili kontrolü ele alan hükümet tarafından kurtarıldı. Alfa Mussolini'nin Italya’sı için bir araç, ulusal bir amblem haline geldi. Bu dönem boyunca Alfa Romeo gövdeleri genelde Milan’ın Touring’i veya Pininfarina tarafından üretilen zenginler için sipariş üzerine araçlar yaptı. Bu dönem efsanevi Alfa Romeo 2900B Tip 35 yarışçı modeliyle tepe noktasında ulaştı.

  Alfa fabrikası II. Dünya Savaşı sırasında bombalanmış ve savaş sonrası karlılığa dönebilmek için mücadele etmiştir. Lüks araçların modası geçmişti. Alfa fabrikalarında daha küçük, seri üretim arabalar üretilmeye başlanmıştı. 1970’lerde, Alfa yine finansal zorluğa düştü. İtalyan hükümeti 1986’da çıktı ve FİAT girdi, Alfa ve Lancia’lar üretmek için Alfa Lancia Spa adlı yeni bir grup yarattı. 2. Acil

  Alfa Romeo ne zaman kuruldu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder