+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Araçlar - Teknik Bilgiler Forumunda Kış lastiği özel araçlara zorunlu mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Kış lastiği özel araçlara zorunlu mu
  Kış lastiğinin özel araçlara zorunlu olup olmadığı hakkında bilgi


  Kış lastiği özel araçlara neden zorunludur  Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluluğun olmadığını söyledi.

  Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre, aralık başından nisan başına kadar kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verileceğini, bu yönetmeliğin hususi araçları kapsamadığını söyledi.

  Kış lastiği takmayı tüm sürücülere tavsiye ettiklerini anlatan emniyet yetkilileri, kış lastiklerinin özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağladığını kaydetti. Yetkililer, kış lastiklerinin ıslak zeminlerde yüzde 10, karda yüzde 20 daha kısa fren mesafesi sağladığını vurguladı.
 2. Ziyaretçi

  Yönetmelik açık yolcu ve yük taşıma ibarasi var.Emniyet yada valilik farketmez kanun dışı uygulama yapamaz.Aracınızla yolcu taşıyor yada tük taşıyorsanız takılacak.Başka ifade ile yolcu ve yük taşıma için balgeli olan araçlar için zorunlu.
+ Yorum Gönder