+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Kekik Balı ve Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kekik Balı ve Faydaları
  Kekik Balı ve Faydaları hakkında bilgi


  Kekik Balının özellikleri nelerdir  Kekik; genusun beş farklı türünden nektarlı bitki olarak bilinir. Yaygın olarak kırsal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde öncelikle Ankara, Çankırı, Kastamonu, Bolu, Amasya, Trabzon ve Kütahya’nın tepe ve dağlarında doğal ortamda bol miktarda yetişir. Kekik bileşiminde “Timol” içeren uçucu bir yağ vardır. Çiçeklenme dönemi Mayıs başından Ağustos sonuna kadar devam eder.Kekik Balı açık altın sarısı renktedir. Tadı ve aroması çok güzeldir. Kekik Balı enzim içeriği bakımından çok zengindir. Antiparaziter etkisi ile bilinir. Bu etkisi timol denen terpenik maddeden dolayıdır. Kekik balı soğuk algınlığını kısa sürede giderir ayrıca yara iyileştirici özelliği vardır. Kekik balı, bal çeşitlerinin arasında en özellikli olanıdır. Saf kekik otundan öz toplayan arıların ürettiği şeffaf, kekik kokulu, buruk tatlı bir baldır. Karaciğer başta olmak üzere mide, astım ve egzema hastalıklarına iyi geldiği söylenir. Ege, İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yüksek rakımlı yaylarındaki kekiklerin nektarını içeren ballardan özenle seçilen Kekik balları, sizlerin damak zevkine sunulmuştur.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kekik balının faydaları nelerdir


  Kekik Balı ile ilgili bilgiler


  Kekik Balı nedir:
  Kekik balı, bal çeşitlerinin arasında en özellikli olanıdır. Kekik, yaygın olarak kırsal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Bu kekiklerden öz toplayan arıların ürettiği şeffaf, kekik kokulu, buruk tatlı bir baldır.
  FER Kekik Balı açık altın sarısı renktedir. Tadı ve aroması çok güzeldir.

  Kekik Balının faydaları nedir:
  Enzim içeriği bakımından çok zengindir. Karaciğer başta olmak üzere mide, astım ve egzema hastalıklarına iyi gelmektedir.
  Antiparaziter etkisi ile bilinir. Kekik balı soğuk algınlığını kısa sürede giderir ayrıca yara iyileştirici özelliği vardır.
  Öksürük, bronşit, zatürre sonrası ciğerleri temizlemek, kandaki iltihapi durumlar ve kanserden korunmak için düzenli olarak kullanılmalıdır. Göğüs yumuşatıcı, nefes açıcı, sigara içenler için göğüs temizleyicidir.

  FER kekik balları Ege, İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yüksek rakımlı yaylarındaki kekiklerin nektarını içeren ballardan özenle seçilerek üretilmektedir.

+ Yorum Gönder


kekik balı,  kekik balının faydaları,  kekik balı faydaları,  kekik bali,  kekik balinin faydalari,  kekik balı faydası