+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Kafkas Arısı Ve Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kafkas Arısı Ve Özellikleri








  Kafkas Arısı nasıl bir hayvandır


  Kafkas arısı hakkında bilgiler



  Kafkas Arisi :
  Kafkas arisinin (Apis mellifera Caucasica) ana yurdu Kafkasların dağlık bölgesidir. Kafkasların alçak ovalarında sari abdomen halkalı olan Apis mellifera Remipes alanlarına kadar değişik lokal formları bulunmakla birlikte bizi ilgilendiren, dağ arisi da denen yüksek rakımlı bölgelerin uzun ve karlı kışına adapte olmuş siyah renkli arılardır.


  Dış Görünüşü: (Morfolojik Özellikleri)
  Diğer arılardan daha iridirler. Gözden çıkan isçi arıların ağırlıkları 70 - 80 mg.dır. Kitin esmer renktedir. Geçit formlarının ilk abdomen halkasındaki iki adet kahverengi leke bulunur. Dağlık yöre Kafkaslarının tüm abdomen halkaları siyahtır. Kıllarda gri renk baskındır. Erkeklerin thoraksları siyahtır. Ari ırkları içinde en uzun dilli olanıdır. Uzun dilleri sayesinde derin tüplü çiçeklerden de nektar toplayabilirler. Dil uzunlukları 6.6 - 7.25 mm. dır. Ortalama 7.09 mm Cubital indeks 2.16 ile normaldir

  Koloni Davranışları: (Fizyolojik Özellikleri)
  İyi bir yavru yetiştiricisidir. Kuvvetli koloniler teşkil eder. Kıştan zayıf çıkar, ilkbahar basında gelişme çok erken baslar ve düzenli seyreder. Koloninin gelişme sürecinde ana ari bir günde 1100 - 1500 yumurta yumurtlayabilir. Gömeçler üzerinde sessizdir. Kontrol için çerçeveler kovandan çıkarıldığı esnada bile yaptıkları islere devam eder. Uysaldır, hırçın ve sokucu değildir. Çok düzgün gömeç yapar ve sırlar. Göz sırları koyu renklidir. Propolisi çok taşır ve kullanır. Balı ilk önce kuluçkalığa, sonra da ballığa depolar. Güçlü bir yiyecek toplama yeteneğine sahiptir. Fazla bal yapar ve yavru gözlerine yakin depolar. Yeni yiyecek kaynağı aramada çok basarilidir. Zengin nektar kaynaklarını çok iyi değerlendirir. Kit kaynaklardan da en ekonomik yararı sağlar. Yağmacılık eğilimleri fazladır. Doğal oğul verme eğilimleri zayıftır. Araştırmalar normal şartlardaki kolonilerin % 13 ünün oğul verdiğini göstermiştir. Doğal habitatlarında ağır ve uzun kış şartlarında üstün kışlama yeteneğine sahiptir. Sonbaharda küçük bir delik hariç, uçuş deliğinin diğer kısımlarını propolis perdesi ile kapatır. Yiyecek depolarını çok iyi korur ve tutumlu kullanır. Sayılan bu özellikleri ile Dağ arisi olarak da adlandırılan Kafkas arıları, kişi soğuk ve karlı iklimlerde basarili, dünyadaki iki önemli ari ırkından birisidir.
  Kafkas arisi, ABD’nin kuzey eyaletlerinde, Kanada’da, Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinde, Rusya’nin hemen her yerinde, Çin’de, Mançurya ve Moğolistan’da, Orta Asya Cumhuriyetlerinde ve soğuk iklime sahip diğer bazı ülkelerde basari ile kullanılan en önemli arı ırkıdır.

  Kafkas Arisinin Kuzeydoğu Anadolu Bölgesindeki Mevcut Durumu
  Gezginci aricilik başlamadan önce Ardahan, Artvin, Kars ve bazı çevre illerde Kafkas arisi saf olarak bulunuyordu. Çünkü doğal coğrafya Kafkas arılarının saf olarak kalabilmesini sağlıyordu. 1950’li yıllarda gezginci arıcılığın başlaması ile bu illere çevre bölgelerden gelen farklı ırktan Suriye arisi, Iran arisi, Anadolu arısı ve Muğla arısı gibi arılar Kafkas arisini melezlemişlerdir. Artik bu illerde Kafkas arisi saf olarak bulunmamaktadır. Saf Kafkas arisi 1983 yılında Ardahan’ın Posof ilçesi dolaylarında bulunabilmişken, bugün Posof ve çevresinin de melezlendiği görülmektedir. Zaman zaman Artvin-Zeytinlik , bölgesinde, bazen de Posof’ta konaklayan (ve melezlenmiş olan) Ardahan Aricilik Üretme İstasyonu kolonileri ile 1999 yılında başka bölgelerden getirilerek Ardahan köylülerine dağıtılan 1550 koloni bu melezlenmeyi tetiklemiştir. Ayrica Akdeniz Bölgesinden gelerek Ardahan’da konaklayan bir ana ari üretim isletmesi de, tüm bölgeye ana arılar satarak melezlenmeyi daha da hızlandırmıştır.
  Kafkas arisinin bulunduğu bu bölgenin çevresindeki Iran, Ermenistan, Suriye ve Anadolu arılarının tamamı sari abdomen halkalı arılardır. Siyah renkli Kafkas arisi, çevreden gelen sari renkli kolonilerle melezlendiğinde, Kafkas koloniler de sari renkli isçi arılar ortaya çıkmaktadır. Böylece melezlenme kolayca görülebilmektedir.


  Kafkas arısının özellikleri :

  Kafkas arısı (apis mellifera caucasica) çok uysal,çalışkan ve şiddetli soğuğa dirençli olma gibi üstün irk özellikleri vardır.

  Hortumları diğer arı cinslerinden uzundur. dil uzunlukları (7,5).

  Sık sık oğul verme eğilimine girmemeleri bu irkin üstün nitelikleri arasındadır.

  Yavru verimleri yüksektir ve kuvvetli aileler meydana getirirler.

  En kuvvetli oldukları devre yaz ortasıdır.

  Çok uslu olmalarına rağmen, dışardan gelen yağmacı arı yada diğer zararlılara karsı kovanlarını oldukça iyi korurlar.

  Kitin rengi koyudur genelde gri kurşuni renktedirler,

  tek kusurları kovana aşırı miktarda propolis (egir mumu) getirerek sağa sola bulaştırmalarıdır.








 2. Sibel
  Devamlı Üye





  Kafkas Arısı ile ilgili bilgiler


  Kafkas arısının özellikleri


  Kafkas bal arılarının anavatanı Kafkasya'dır.Kafkas arısı yaşadığı yere göre iki türe ayrılır.Bunlardan birincisi dağlarda yaşayan Kafkas arısı gri renklidir.Kafkas arısının ikinci tipide alçak veya ovalık yerde yaşayan tipidir.Bu tip olan arılar sarı renklidir.Kafkas bal arılarının en fazla tercih edileni dağ kesiminde yaşayan tipidir.Kafkas arısı uysal bir yapıya sahiptir.Yavru verimi yüksektir.Kuvvetli aile oluşumu isterler.Oğul verme özellikleri zayıftır.Kış için fazla bal depolarlar.Bal verimleri bazı arı türlerine göre yüksektir.





+ Yorum Gönder