+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Arı Biti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Arı Biti
  Arı Biti ile ilgili bilgiler


  Arı bitinin zararları  Pireden biraz daha kısa ve yuvarlak, kestane renkli, altı ayaklı yengeç gibi her yana hareket edebilen, ayakları çengelli bir bittir.

  Arıların sırtına ve göğüslerine yapışarak onların ağızlarından çalabildikleri ballarla beslenirler. Bu parazit özellikle zayıf arı aileleri ve ana arıya musallat olur. Arı biti arı sütünü çok sever. Arıların besin alış-verişini taklit ederek genç işçi arılardan salgıladıkları arı sütünü çalar.

  Bazen bir ana üzerinde 5-10 tanesi birden bulunur ve onu işinden alıkoyacak kadar rahatsız eder. Dişi arı biti yumurtalarını bal sırları içine bırakır. Larva aşamasına gelen bit peteklerde kanallar açarak tahribat yapar.

  En iyi korunma yöntemi kovanı sürekli kuvvetli tutmaktır. Varroa ile mücadelede kullanılan ilaçlar uygun dozlarda arı biti ile mücadelede de kullanılabilirler.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Arı Biti hakkında bilgiler


  Arı Biti ile mücadele


  Arı biti ile mücadeleyi ikiye ayırmak gerekir.Biri arıların geneline uygulanacak mücadele yöntemi diğeri ise yalnızca ana arıyı bitten kurtarma çalışmasıdır.Bunun için Türkiye arıcılığının piri büyük usta Nizameddin KAYRAL Bey, şöyle bir yöntem tavsiye etmektedir: Kürdan şeklinde bir çöpün ucuna pamuk dolayarak ballı petek gözüne batırdıktan sonra yakaladığımız ana arının üzerindeki bitlere hafif hafif elimizdeki kürdan ile dokunmaktır.Bu dokunuşlarla kürdanın ucundaki ballı pamuğa yapışan bitler ana arının üzerinden uzaklaştırılmış olacaktır.Büyük ustanın tavsiye ettiği bir diğer yöntem de ana arının avuç içine alınarak sigara dumanının üzerine üflenmesi ve bir müddet avucun kapalı tutulmasıdır.
  Kovan geneli arı biti mücadelesinde beş gram kadar kafur alınıp arılar üzerine serpelenir.Bu işlemi yapmadan önce kovan tabanına bir kağıt serilir. Ertesi gün kağıt üzerine dökülen bitler kağıtla birlikte alınarak dışarı atılır.O hayvancıkları yakmak gibi bir yönteme baş vurulmasını ben şahsen doğru bulmam.Kafur ile yapılan mücadelenin varrova mücadelesi içinde iyi geldiğini hatırımızda tutmakta fayda var.
  Bir başka yöntem de arılar içeride iken bol miktarda duman vererek kovan uçma deliğini birkaç dakika kapalı tutmak şeklindedir. Bunda da arı bitleri kovan tabanına döküleceklerdir. Önceden serilen gazeteyi kovandan uzaklaştırarak arılarımız bu muzır kücük canlılardan temizlemiş oluruz.Yine akşamları arılar çıtalar üzerine toplandığında üzerlerine püskürtülen şeker şerbeti de bu konuda bize yardımcı yöntemdir. Şeker şerbeti ile ıslanan bitler kendiliğinden tabana dökülecektir.Bunları ertesi kovan dip tahtasından uzaklaştırmak gerekir.Bu uygulamanın sıcak yaz akşamlarında yapılması gerekmektedir.

+ Yorum Gönder