+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Eşek Arısı Hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Eşek Arısı Hakkında bilgiler


  Eşek arısının özellikleri  Eşek arıları bal arılarından daha büyük, kuvvetli, ince yapılı bir arı cinsidir. Havada, kovan kapısı önünde ve hatta kovan içinde arıları yakalayarak öldürür. öldürdüğü arıların kanat ve kafalarını kopardıktan sonra geri kalan kısmı yuvalarına taşır. Eşek arıları aynı zamanda girmeyi başardığı kovanlardaki balı da yer.

  özellikle kurak geçen yıllarda kovanları söndürecek derecede tehlikelidirler.

  Eşekarılarıyla mücadele için çeşitli imha yöntemleri uygulanır. özellikle ağaç kovuklarına, saçak altlarına, metruk evlere, çalı içlerine yaptığı yuvalarını bozarak mücadele etmek gerekir.

  Arılık civarına eşekarısı kapanı olarak satılan aletlerden konulabilir. Bu aletlerin içine bırakılan et ya da ciğer parçasının kokusunu duyan eşekarası içeri girer fakat dışarı çıkamaz.

  Pratik olarak şişelere pekmez ya da benzeri tatlılar koyarak arılıkta çeşitli yerlere asmak da bir mücadele yöntemidir. ?ûişenin içine giren eşekarısı bir daha dışarı çıkamaz.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Eşek Arısı resmi

  Eşek Arısı resmi 2.jpg
 3. Sibel
  Devamlı Üye


  En belirgin özellikleri


  Gövdesi kızılımsı sarı ve siyah çizgili olan eşek arıları oldukça iri yapılıdır; uzunlukları arıbeyinde 30 mm'yi, işçi arılarda 23 mm'yi bulur. Yeryüzünde geniş bir bir dağılım gösteren bu yaban arıları, bazen kova büyüklüğünde olan yuvalarını ağaç kovuklarında, duvar oyuklarında ender olarak da toprak üstünde kurarlar. Yuvaların içi, çiğnenmiş bitkisel maddelerin tükürükle karışmasından oluşmuş, kağıda benzer peteklerle döşelidir. Eşek arıları ağızlarındaki dişleriyle ısırır. Ancak zorda kaldığı vakit iğnesini batırır. Bu iğne zehirlidir.Sokması çok ağrı veren eşekarısının zehiri, insanda ağır alerjitepkilerine yol açabilir.

+ Yorum Gönder


eşek arısı hakkında bilgi,  eşek arıları hakkında bilgi,  eşek arısı hakkında kısa bilgi,  arılar hakkında bilgi,  eşek arısı ile ilgili bilgiler,  eşek arısı özellikleri