+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Arılar hakkında Duyup Şaşıracaksınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Arılar hakkında Duyup Şaşıracaksınız
  Arılar hakkında bilinmeyenler


  Arıların farklı özellikleri  -Bal arılarının, 450 gr bal üretebilmek için 2 milyon çiçeğe konmaları gerekiyor
  - Bir kovan arı yarım kiloluk bal için 88 km kadar uçar.
  - Bir işçi arı hayatı boyunca 1/12 çay kaşığı bal yapabiliyor.
  - Bir bal arısı yaklaşık olarak saatte 24 km hızla uçabilir.
  - Bir arının dünyanın etrafında dolaşabilmesi için 2 yemek kaşığı bala ihtiyacı vardır
  - Her bir bal peteğinin 6 yüzü vardır
  - Bir bal arısının 4 kanatı vardır
  - Bir bal arısı bir seferlik polen toplama gezisinde 50-100 çiçeği ziyaret eder.
  - Arılar birbirleriyle dans ederek iletişim kuruyorlar. Bir bal arası dans ederek diğer bir bal arısına nektarın ve polenin nerde olduğunu işaret ediyor. Dans yönü ve uzaklığı anlatmaya yardımcı oluyor
  - Arının yarım kilo bal yapabilmesi için 3 milyon 750 bin defa çiçeğe konması gerekir.
  - 1 kilo bal yapabilmek için 40 bin adet arının 6 milyon adet çiçeği dolaşması gerekir.
  - Arılar mavi rengi ayırt edebilirken, kırmızı rengi, koyu gri ve siyah olarak algılarlar.
  - Bal arıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını emiyor ve 100 bin km kanat çırpıyorlar.
  - Araştırmalara göre bir koloninin 1 kilo bal üretmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için 8 kilo bal tüketmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmesi için kat ettiği yol yaklaşık olarak 6 kez dünya çevresinin dönülmesine eşittir.
  - Bal arıları dakikada 11400 kez kanat çırpar bu da vızıltı sesinin nedenidir.

  Arılarda koloniyi koruma

  Arıların kovan bekçiliğini, sınır kapılarında giriş yapmaya çalışanlara uygulanan kontrollere benzetebiliriz. Bir ülkenin sınır güvenliği çok önemlidir. Bu nedenle alınan güvenlik önlemleri son derece fazladır. Aynı şekilde kovanlardaki güvenlik önlemleri de son derece sıkıdır. Gardiyan arılar kovana yabancı girişine hiçbir şekilde izin vermezler.


  Acaba arılarının ölüm sebebi küresel ısınmamı..

  -
  Tüm dünyada bal arıları gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Alarma geçen uzmanlar nedeni çözmeye çalışıyor. İhtimallerden biri küresel ısınma..
  ABD, Türkiye, Yunanistan, Almanya, İspanya, Portekiz, Hırvanistan, Kanada ve Avustralya gibi dünyanın farklı uçlarında onlarca ülkede bal arıları gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. İlkbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte birkaç hafta içinde birçok bölgede arı nüfusu yarı yarıya düştü. Besin zinciri ve ekolojik denge konusunda hayati bir öneme sahip olan arıların, bilimadamlarını ve hükümetleri alarm durumuna geçirdi. ABD Kongresi arıların kaybolmasının nedenlerini araştırmak için komisyon kurdu. Pensilvanya Üniversitesi’nden Dr. Max Watkins, arıların aniden ölmesini 3 farklı nedeni olabileceğini açıklayarak şu uyarıyı yaptı: “Arılarda ’Koloni Çöküşü Sendromu’görülüyor. Koloni dağılınca bal arıları , kovanlarını terk ediyor ve sonunda da ölüyor. Buna tarım ilaçları, çevre kirliliği ve arıların biyolojik dengesini bozan küresel ısınma yol açıyor olabilir. Eğer bir tarım ilacıysa önlem alabiliriz. Çevre kirliliğine de birkaç yıl içinde müdahale edebiliriz. Fakat küresel ısınma yüzünden ölüyorlarsa yapabileceğimiz hiçbir şey yok!”
  Arı olmazsa bitkiler ölür
  Einstein “Arılar yeryüzünden kaybolursa insanın 4 yıl ömrü kalır” demişti. Wurzburg Üniversitesi’nin arı uzmanı Prof.Tautz, Einstein haklı olduğunu ifade edip “Arılar taşıdıkları polenlerle 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağlar. Bir kovandaki arılar 1 günde 400 kilometrelik bir alanı dolaşarak 1 milyon çiceğin döllenmesini sağlar. İşte bu sona erdiğinde yenebilen bitkiler ve meyveleri ortadan kalkar. Bitkiyle beslenen hayvanlar ve daha sonra da insanlar ölür” dedi.

  Yeni uyuştucu avcısı"ARILAR"

  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, arılar üzerinde bir çalışma yaptıklarını, uyuşturucu verilen arılarla öğrencilerin uyuşturucu kullanıp kullanmadıklarını belirleyeceklerini söyledi. Uzmanlar ise projeyi ciddi bulmadı. ATA Özer, dün düzenlediği sohbet toplantısında, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi.
  Okullarda uyuşturucu madde kullanımına ilişkin görüşlerini aktaran Ata Özer, bir projesi olduğunu söyledi. 2,5 aydır bu proje üzerinde çalışıldığını belirten Özer, şunları söyledi:
  DÜNYADA UYGULANMAMIŞ
  “Dünyada uygulanmamış bir proje ama başaracağız. Projeye ’tamam’ dediğimizde okullarda uyuşturucu büyük ölçüde geri planda kalacak. Çalışma arılar üzerinde yapılıyor. Bunun sebebi, arı, insan üzerinde tek gezmeyen ve konmayan canlı. Sokar ve kaçar. Çalışmalar kapsamında arılara çeşitli uyuşturucu maddeler veriliyor. Bu çalışmalarda başarı sağlanırsa arılar bundan sonra insana konacak. Bende onun aradığı varsa konacak. O kişide uyuşturucu olduğunu anlayacağım. Projeyi uzmanlara danıştıktan sonra kamuoyuyla paylaşıp hayata geçireceğim.” UZMANLAR İNANMIYORProf. Dr. Arif Verimli (Yeditepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi): Sınırın aşıldığı kanaatindeyim. Ayrıca insan hakları kavramı da çok önemli. Arılardan korkanlar olabilir. Bu uygulama öğrencilerin psikolojisini bozabilir. Bu uygulamayı tuhaf buluyorum. Derya Ulaşoğlu (Ziraat Yüksek Mühendisi): Arıların insanlar üzerinde çok ciddi etkileri olabilir. Alerjisi olan birisi arı tarafından sokulursa, ölümüne neden olabilecek bir uygulama. İlkel ve çağdışı buluyorum. Armağan Samancı (Psikiyatr): Daha önce denenmiş bir yöntem değil. Kendini ispatlayacak bir yönteme de benzemiyor.

  Arıların sağır olduklarını biliyormuydunuz..

  Arıların koku alma organları antenlerinin üzerinde bulunur. Anteninin içine doğru beyninden gelen koklama sinirleri uzanır. Ancak bu sinirler koku maddeleriyle doğrudan temas etmezler. Çünkü böceklerin vücudu -antenler de dahil olmak üzere- kabuk ile kaplıdır.
  Arı antenleri mikroskop altında incelendiğinde antenin üzerinde pek çok delik dikkati çeker. Beyinden gelen koklama sinirleri bu deliklerin içinde son bulur. Ancak bu deliklerin üzeri özel bir zarla kaplıdır ve sinir uçlarını korumaya yarar. Buna rağmen kokuyu geçirebilme özelliğine sahiptir. Bu deliklerin arası ise incecik tüylerle kaplıdır. Bunlar arının duyum tüyleridir.
  Sağır olan arıların buldukları yerleri birbirlerine nasıl haber verdiklerini araştıran bilim adamları mucizevi bir durumla karşılaşmışlardır. Arılar tarif etmek istedikleri yeri “dans ederek” diğerlerine anlatırlar. Dans boyunca diğer işçiler, tarifi yapan arının etrafında kümelenir ve her hareketini takip ederler. Ayrıca dansçının titreşen karnına antenleri ile dokunurlar. Bu hareket çok önemlidir, çünkü arının havada oluşturduğu kesintili akım besin kaynağının uzaklığını bildirir. Arının gövdesinin alt kısmını sallaması sayesinde hava akımları oluşur. Diğer arılar da antenleri ile bu akımları algılar ve gidecekleri besin kaynağının uzaklığını bu sayede tespit ederler.
  yani buradan anlaşılıyorki arılar sağır oldukları için yüksek sese bir tepki veremiyorlar
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Arıların ilginç özellikleri


  Arılar nasıl hayvanlardır


  Bal arılarının 1 kilogram bal üretebilmek için 7 milyon 500 bin defa çiçeğe konup kalktığı bildirildi. Zoologların yaptığı çarpıcı araştırmayla, arıların çalışkanlığı mercek altına alındı. 1 kilogram bal üretebilmek için 40 bin arının 6 milyon çiçeği dolaştığı belirlenirken, peteğini doldurmak isteyen arının ise 100 bin kilometre yol kat ederek, 100 milyon çiçeğin özünü emdiği tespit edildi.Bal arılarını bilgisayarlarla mukayese eden uzmanlar, bilgisayarların saniyede 16 milyar aritmetikişlem yaptığını belirlerken, arıların ise bu sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem kabiliyetine sahip olduğunu ortaya çıkardı.
  Koloninin 1 kilogram bal üretmesi ve hayatını idame ettirebilmesi için 8 kilogram bal tüketmesi gerektiği, bu enerjiyi sağlayabilmek için de 6 kez dünyanın çevresini uçarak dolaştığı ifade edildi.
  Kendi vücut ağırlığının 330 katı yük çekme kapasitesine sahip olan arıların inşa ettikleri petek gözünün, en az balmumu harcayarak maksimum ölçüde bal depolamaya en uygun şekil olduğu kaydedildi.

+ Yorum Gönder