+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Balarısı Hakkında Tüm Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Balarısı Hakkında Tüm Bilgiler
  Bal arısı ile ilgili bilgiler


  Bal arısının özellikleri  Tüm arı kolonilerinde ilkbaharda kraliçe ve erkek arılar oluşur. Bu üretken arılar birlikte yaşarlar Yeni bir yuva kurmadan önce

  dinlenen arılar, küme halinde bir ağaç dalına, çit tellerine, bina duvarlarına asılı görülebilirler. Yüzlerce arı bir arada bulunduğundan, çoğu kişi toplu bir saldırıya maruz kalmaktan çekinir. Oysa bu arılar uysal olup, ciddi şekilde rahatsız edilmedikçe saldırmazlar. Doğal ortamda ağaç kovukları, mağaralar, kayalıklardaki yarıklarda yuva yaparlar. Balarıları on yılı aşkın süre yaşayan koloniler kuran sosyal bir arı türüdür. Bu arılar çiçekli bitkilerden polen ve nektar alıp, bunları kullanarak kış boyunca kolonilerini besleyecek balı üretirler. Arıları binalardan uzaklaştırmayı zorlaştıran etken, peteklerinin bulundukları oyuklukların doldurmasıdır. Arılar uçan hayvanlar gurubundan olup yapı olarak kanatlı bir hayvandır. Arı haşeresi kuyruk kısmında zehirli iğne taşırlar. Arıların toplamda 6 ayakları var ve ayakucunda polen taşıyıcı organları vardır. Arıların başucunda 2 adet antenleri bulunur. Arı iletişimini ve yönünü bu antenler ile yaparlar. Arılar antenlerinden belli dalgalar yayarak sinyal gönderirler. Arıların antenlerinden çıkan dalgalar cisme çarptıktan sonra geri döner ve arı bu sayede besinin ve tehlikenin yerini tespit etmiş olur. Arılar aynı zamanda dışarıdaki kokuları da net bir şekilde algılar ve en kısa zamanda bu besin yerine ulaşır.

  Yeryüzünde birçok arı çeşidi vardır. Arlar dünyanın her yerinde ve her kıtasında bulunurlar. Kanatlı bir hayvan olan arılar yapı olarak diğer canlılardan farklılık gösterirler. Her arı türünün yapı ve görevi farklıdır. Bal arısı denilen arı türü insanlar için çok faydalı olan bir arı çeşididir. Bu arı çeşidi özelikle çok eski çağlardan beri insanlar tarafından kontrol altına alınmış bal üretiminde kullanılarak faydalı bir hayvan haline getirilmiştir. Bu bal arısı türleri insana zarar vermezler. İnsanlardan ve diğer hayvanlardan zarar gördüğünde toplu olarak saldırırlar ve insanı sokarlar bal arısının kuyruk kısmındaki zehri çok azdır. Bal arısı zararından ziyade çok faydası vardır.
  Yaban arılarının bal yapma gibi bir alışkanlığı yoktur. Fakat yaban arısının insanlar ve doğa için bir faydası da bitkilerin döllenmesi ve meyve vermesinde vesile olurlar. Arılar çiçeğin içinde ki çiçeğin öz suyunu ve polenlerini besin olarak kullanırlar. Ağaç çiçeğine konan arı diğer bir ağacın çiçeğine konduğu zaman üzerine bulaşan poleni diğer çiçeğe bulaştırıp döllenmesine sebep olur. Doğada bu nedenden dolayı müthiş birbirini tamamlayan bir sistem vardır. Arı bu bakımdan doğanın vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilir.

  Arılar beslenmek için bitki polenlerini ve bitki meyvelerini kullandığı gibi yaban arılarında olduğu gibi bazı ufak böcek türlerini de besin olarak kullanırlar. Dış ortamlarda buldukları pişmiş yemek ve diğer besinleri de kullanırlar.
  Arı türleri arasında insanlar için en çok tehlikeli olan arı türleri yaban arısı dediğimiz(eşek ) arılardır. Yaban arısı insanlara birçok zarar verebilirler yani yaban arıları ( eşek arıları) hem çiftçilere hem arı yetiştiricilerine ve hem de arıların bulunduğu ortamda yaşayan insanlara zarar verir. Yaban arısı türleri ve bal arısı türleri ekinlerin ve ağaçların çiçeklerinden öz sularını emerek onların kurumasına neden olurlar ve sebze, meyve ve ağaçların hasattın da düşmelere neden olurlar. Yaban arıları ve diğer büyük arılar arı yetiştiricileri için çok tehlikelidirler çünkü yaban arıları ve diğer büyük arılar bal arısını öldürüp yerler.

  Bal arısı dışında kalan diğer arı türleri ve yaban arıları genellikle yuvasını toprak altına toprağı kazıyarak yaparlar. Arı yuvası çok derinde olduğu için arılar bu kısımda güven içindedirler ve yumurtasını buraya bırakırlar. Yaban arılarının bazı türleri ev çatılarında, bina yarıklarında, binanın dış cephelerinde ve binanın bazı kısımlarında yüzeye yapışık olarak yuva yaparlar. Yaban arısı bal arısı gibi 6 gen yapıdaki petekler halindeki yuvalarını yine kendi salgıları ile belirlenen yere yapıştırırlar.
  Yaban arıları ve diğer arılar bu petek içine bal arılarında olduğu gibi besin maddesi ile doldurmazlar. Yaban arıları bu peteklere yumurtasını bırakarak çoğalmak için kullanırlar. Arı peteği içinde bulunan yumurtalar bu kısımda belli sıcaklığa ulaştığında yumurtalar açılır ve yumurtadan larvalar çıkar. Arıların çıkan yavruları uçana kadar beslenmesi diğer arılar tarafından sağlanır.

  Yaban arıları koloni halinde yaşarlar ve kendi aralarında sürekli iletişim halindedirler. Yaban arıları zehirli oluşu ile tehlikelidirler. Arılar insanları ısırdığı zaman toplu halde hücum ederler. Yaban arısı istilasına uğrayan insan çok ciddi sıkıntılar yaşar.
  Arı ve türleri kendi aralarında belli iş bölümü yaparlar. Arının türü ve türü içinde ki her arının kendine göre ayrı bir görevleri vardır. Bazı arılar işçi, bazıları dışarıcı, bazı arı türleri koruyucu, bazıları ana kraliçe görevini yapar, bazısı da savaşçı görevleri vardır. Her arı gurubu bir kraliçe arı etrafında toplanıp koloni oluştururlar.
  Arının türü ne olursa olsun toplu halde insana saldırdığında insanlar için çok ciddi sıkıntılara neden olurlar. Arı saldırısına uğrayan kişi mutlaka en kısa zaman içinde sağlık kurumuna başvurmalı ve mutlaka doktor tarafından muayene edilmeli.

  Arı ve türleri ile mücadelede mutlaka yasal ilaçlama şirketleri ile çalışın kesinlikle yasal olmayan derme çatı firmalar ile çalışmayın. Arı ile mücadele de sakın kendi başınıza ilaçlama yapmayın çünkü yanlış yapılan bir ilaçlama ile arı saldırısına maruz kalabilirsiniz.
  Arı ile mücadele ederken ilaçlama şirketlerinden bilgi alın ve yardım isteyin.
  Arı ile mücadele çok önemlidir bu canlılar ile mücadele edilirken kullanılan ilaç ve ilaçlama yöntemi de çok önemlidir. Arı ilaçlamada jel ve benzeri ilaçlar etki etmezken buna karşı arı ile mücadelede genellikle sıvı ilaçlar kullanılır.
  Arı ilaçlamasında yapılan müdahale 2 şekildedir. 1 yöntem sisleme ve buharlama yöntemi ile yapılan ilaçlamadır. 2.si boyama yöntemi kullanılarak yapılan ilaçlamadır.
 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Yaban Arısı nasıl bir hayvandır


  Yaban arısı ile ilgili bilgi

  "Yaban Arısı"

  Yaban arısı, zar kanatlılar takımındaki Apocrita alttakımından, Vespidae familyasına dahil kanatlı böcekler. Bazı bilinen cinsleri Vespula ve Dolichovespula (sarı ceketliler) ile Vespadır (eşek arısı). Popüler kullanımda daha çok sadece sarı ceketliler (adi yaban arıları) yaban arısı olarak nitelendirilir.

  Bilimsel sınıflandırma


  Alem: Animalia (Hayvanlar)
  Şube: Arthropoda (Eklembacaklılar)
  Sınıf: Insecta (Böcekler)
  Takım: Hymenoptera (Zar kanatlılar)
  Familya: Vespidae

  Yaban arısı
  Sonbahar başlarında ev içleri*ne giren ya da piknik yapanları tedirgin eden sarı ve siyah desenli yabanarıları (Vespa ya da Vespula cinsi), anaarıyla birlikte yüzlerce, bazen binlerce kardeşin barındığı yuvalardan gelirler. Her yuvayı anaarı yapmaya girişir. İlkbaharda kış uykusundan kalkan anaarı, türüne göre toprak içinde yada ağaç kovukla*rında yuvasını kuracağı yeri seçer. Yaptığı yuva genellikle grimsidir ve yuva yerinin tavanına kısa bir sapla bağlanır. Golf topu iriliğindeki bu yuva kaba bir kâğıttan yapılmış izlenimi verir. Koloni oluşturan yabanarıları çürümüş ağaçlardan kazıyarak aldıkları odun kırıntıla*rını tükürükleriyle çiğneyip yuvalarını yap*makta kullanacakları bir çeşit kâğıt hamuru elde ederler. Anaarı bu konuda yavruları olan işçi arılar kadar beceriklidir. Küçük bir petek*ten oluşan yuvasının gözlerinde yumurtalar, yumurtalardan gelişen kurtçuklar ve erişkin*lere dönüşecek pupalar bulunur. Petek, zarf denen kâğıt katmanlarıyla korunmuştur. Anaarının bıraktığı ilk yumurtalardan çı*kan işçiler hemen yuvayı genişletmeye girişir. Yaz sonunda büyük bir yuvada sayıları sekize varan petekler üst üste dizilmiş, rahat hareket edilebilmesi için kâğıt hamurundan kısa des*teklerle birbirlerinden ayrılmıştır. Sonbaharda yüzlerce genç anaarı ve erkek arı yuvadan uçarak uzaklaşır ve çiftleşir. Anaarılar kışı geçirecekleri korunaklı yerlere gizlenirken, eski anaarı ile erkekleri ve işçile*rin hepsi soğukların bastırmasıyla birlikte ölür. Boş kalan yuva, toprağın içindeyse parçalanır. Toplu halde yaşayan öbür yabanarılarından kâğıt yabanarılarının (Polistes cinsi) yuvaları tavana ya da benzeri yerlere ince bir sapla tutturulmuş yuvarlakça ve çok gözlü petekten oluşur. Eşekarısı (Vespa crabro) yaklaşık 3 cm uzunluğunda iri ve yaygın bir türdür. Korku*tucu görünmekle birlikte yuvasını korumanın dışında pek saldırmaz. Yabanarıları larvalarını beslemek için çok sayıda sinek ve tırtılı yakalayıp öldürdüklerin*den yararlı böcekler arasında sayılır. Olgun meyveler gibi tatlı besinlere de çok düşkün*dürler.

  Yalnız Yaşayan Yaban arıları
  Bütün yabanarıları koloniler halinde yaşa*maz. Yalnız yaşayanları da vardır. Bunların dişileri kendi yuvalarını yapıp yardım görme*den yavrularına yiyecek sağlarlar. Aralarında işçi arı yoktur. Dişiler yakaladıkları böcekleri hemen öldürmez; sokarak felç eder. Böylece bu böceklerin üzerine bıraktıkları yumurta*lardan çıkacak aç kurtçuklar hazır ve taze yiyeceklerle karşılaşırlar. Yalnız yaşayan ya*banarılarının türüne göre avladığı böcek de değişiktir. Örneğin aynı cins içinde bile bir tür hortumlu böcekleri, başka bir tür yalnız küçük arıları avlar. Bu yabanarılarının alış*kanlıkları ve yuva yapma yöntemleri arasında önemli farklar vardır. İnce belli kazıcı yabanarılarının (Ammophila cinsi) ince, uzun gövdesi temel olarak siyah ve kırmızıdır. Dişiler yavrusu için yaka*ladığı iri bir tırtılı oyuğuna ***ürürken 45 metre kadar sürükleyebilir. Üstelik bu yol çoğu kez hiç de düz değildir. Oyuğun başına geldiğinde tırtılı çekerek yuvasına indirir ve yumurtlar yumurtlamaz, ön bacak çiftini kul*lanarak kazdığı kumla oyuğu doldurur. Bu cins üyelerinin en ilginç davranışlarından biri de dişi yabanarısının çeneleriyle aldığı bir çakıl taşını kullanarak yuvasını işaretleme-sidir. Kazıcı yabanarıları toprak yada kumda oyuklar açarken öbürleri çürümüş odunlarda tüneller kazar. Bunlar arasında Crabro cinsi*nin hemen hemen tüm üyeleri yuvalarına koymak için sinekleri avlar. Yeryüzünün sı*cak bölgelerinde birçok yalnız yaşayan yaban-arısı vardır. Avrupa'da da görülen Eumenes cinsinin üyeleri ince dallar üzerine ya da duvarlara çamurdan tek tek kuluçka odaları yapar. Bezelye tanesinden biraz iri olan bu odacıklara yumurtlamadan önce küçük tırtıl*lar bırakır. Yaz geldiğinde kemirerek kendine bir delik açan genç yabanarısı odacığından uçup gider. Çamurdan kap biçiminde yuva yapmalarından ötürü bu cins üyelerine çöm*lekçi yabanarısı denir. Örümcek yabanarıları uçmaktan çok koşarak avlanır. Son derece çevik olmakla birlikte bir dizi sıçramalardan oluşan ilginç hareketle*ri vardır. Soktukları örümceği bacağından tutup yuvalarına sürüklerler. Tropik bölgeler*de, özellikle de Güney Amerika'da yaşayan bazı türleri bilinen en iri yabanarılarını arasında yer alır. Sokmalarının çok ağrı verici olduğu belirtilmektedir. Bu türler en iri örümcekleri bile avlayıp felce uğratabilir. Tırtır denen böcekler yabanarılarının yakın akrabasıdır. Çok geniş bir grup oluşturan tırtırlar büyük ölçüde öbür böceklerle besle*nir…

+ Yorum Gönder


bal arisi hakkinda ilaclama bilgisi