Konu Kapatılmıştır
6. Sayfa BirinciBirinci ... 3456
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Bal Arıları Hakkında Geniş Bilgi - Arıcılık - Arı Alemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Cevap: Bal Arıları Hakkında Geniş Bilgi - Arıcılık - Arı Alemi

  Arıların gözleri hakkında bilgi

  Solda, bir arı gözünün kesiti görülmektedir. Uzun çizgiler halinde görülen ommatidia'lar (küçük gözler) görülmektedir. Her biri ayrı bir göz gibi görme işlemi yapabilen bu bölümler bir kutudaki kamışlar gibi biraraya toplanmışlardır. Bu gözlerin her biri diğerinden biraz daha farklı bir yine doğru bakar. İkinci resimde bu bölümlerden birinin (ommatidium) kesiti görülmektedir.

  Solda bir arının baş kesiti, yanda ise tek bir ommatida görülmüktedir. Bu ommatidiaların her birinin dış kısımlarında şeffaf ve konveks bir lens vardır. Arıların başlarının iki yanısıra kafalarının üzerinde üç adet basit göz bulunur (sağdaki çizim)

  Arıların çok özel bir göz yapıları vardır. Arı gözlerinde "ommatidia" adı verilen, 6.900'er adet birbirinden ayrı görme işlemi yapan bölüm vardır. Bu bölümlerin her biri kendi başına bir göz gibi hareket eder. Bunlar bir kutudaki kamışlar gibi biraraya toplanmışlardır. Ayrıca her biri dışta küçük konveks ve şeffaf bir lensle biter. Bu lensler de gözün cam gibi elips biçimindeki dış kabuğunu oluştururlar. Arıların başlarının iki yanında bulunan birleşik gözlerinin dışında, kafalarının üzerinde de 3 basit gözleri bulunur. Kafa üzerinde yer alan bölümlerin ışığın şiddetinin ölçülmesi için kullanıldığı tahmin edilmektedir. Arı gözünün insan gözüne göre iki üstünlüğü vardır. Bunlar, ultraviyole ışınlarını görme ve daha önce de belirtildiği gibi ışığın polarizasyonunu ayrıştırmadır.
  Cevap: Bal Arıları Hakkında Geniş Bilgi - Arıcılık - Arı Alemi frmacil altıncı 6 sayfa Cevap: Bal Arıları Hakkında Geniş Bilgi - Arıcılık - Arı Alemi

 2. BeLa_12
  Devamlı Üye
  Arı gözünün bir başka özelliği de, mor ötesi ışınları algılayabilecek şekilde olmasıdır. Böylece çiçek yapraklarından yansıyan ışıklar, uçuş yapan arıya polenlerin koordinatlarını tam olarak bildirirler.

  Gözlerindeki özel yapı sayesinde yiyecek aramaya çıkan arı, karşısına çıkan çiçekleri havaalanını aydınlatan pist ışıklarında olduğu gibi kolaylıkla görür. (sağdaki resim)

  İşte bu özellikler, arıların Güneş'in yerini ve açısını tespit etmelerini sağlayan özelliklerdir. Bu sayede arılar, Güneş ilerledikçe kovanda diğer arılara yapacakları tarifin yönünde düzeltme yaparak hedefin yönünü hatasız olarak belirleyebilirler.

 3. BeLa_12
  Devamlı Üye
  Çiçek işaretleme yöntemleri hakkında bilgi


  Çiçek işaretleme yöntemleri nasıldır


  Toplayıcı arı kovana geri dönmeden önce besin kaynağına özel bir koku bulaştırır. Her işçi arının vücudunda istediği zaman kullanabileceği bir koku kesesi vardır. Bu kese arının sırtında ve vücudunun arka tarafında içeriye doğru katlanmış bir deri kıvrımından oluşur ve normal zamanlarda dışarıdan görülmez. Arı istediği zaman bunu dışarı çıkarır ve kesenin kokusu üzerinde bulunduğu çiçeğe ve çevreye yayılır. Bu koku Melisa çiçeğinin kokusuna benzer ve insanlar tarafından da kolaylıkla algılanabilir. Arılar ise kendi kovan arkadaşlarının kokularına karşı fazlasıyla hassastırlar ve çok uzaklardan bu kokuyu duyabilirler.
  Balarılarının çiçekleri işaretlemeleri sayesinde, diğer arılar bir çiçeğin nektarının daha önce başka arılarca tüketildiğini konar konmaz anlar ve hemen o çiçeği terk ederler. Bu sayede hem vakit, hem de enerji kaybından kurtulurlar.


Konu Kapatılmıştır
6. Sayfa BirinciBirinci ... 3456


arılar hakkında bilgi,  arıcılık hakkında bilgi,  arı hakkında bilgi,  hangi arılar kısırdır