+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Bombus Arıları Hakkında En İlginç Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Bombus Arıları Hakkında En İlginç Bilgiler
  Bombus Arıları Hakkında bilgiler


  Bombus arılarının özellikleri nelerdir  Çiçeklerin döllenmesinde Bombus arılarının önemi çok büyüktür. Bombusların diğer arılara göre daha tüylü olan vücutlarındaki tüyçükler mikroskobik çengelerle kaplıdır. Bu çengeller, arı çiçeğin etrafında dolaştıkça yapıkan polen tanelerini toplamasını kolaylaştırır. Bombus daha sonra orta bacakları ile polenleri sepetçiğine boşaltarak depolar.
 2. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Bombus Arıları hakkında kısa bilgi

  Böceklerin tarımdaki yeri


  Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki, arılardan başka böcekler de çiçekleri döllerler. Fakat arılar hem sayılarının çokluğu, hem çalışkanlıkları ve hem de vücut yapılarının uygunluğu yüzünden poleni, diğer böceklere oranla daha fazla miktarlarda taşırlar. Tarımın büyük bölümü arıların yaptıkları tozlaşmaya bağlıdır. Böcekle tozlaşmanın % 80'i balarılarının görevidir. Bu tozlaşma olmasa, meyve ve sebze üretiminden elde edilen verimde önemli bir düşüş kaydedilirdi.

 3. Sibel
  Devamlı Üye
  Bombus Arıları ile ilgili bilgiler


  Bombus arıları ne işe yarar


  Bombus, yaklaşık 250 türü olan bal yapıcı bir arıcinsi. Başlıca Kuzey yarımküredegörülür. Bazı türlerine Türkiye'de tüylü arı denir. Bazı yonca türlerini sadece bu arılar tozlaştırarak çoğalmasında katkıda bulunur.
  Bombuslar daha çok ılık iklimlerde görülürler. Afrika'nın büyük kısmında, Hindistan'ın alçak bölgelerinde bulunmazlar. Avustralya ve Yeni Zelanda'ya polenasyona yardımcı olmak için insan eliyle götürülmüşlerdir. Çoğu otoriteye göre yuva yapıcılar (bombus) ve parazitler (psithyrus) olmak üzere iki cins bombini bulunur.
  Bombuslar, tüylü ve sağlam yapılı arılardır. Ortalama olarak 1,5-2,5 cm boyunda, çoğunlukla sarı ve siyah renktedirler. Genellikle yerde, terkedilmiş kuş ve fare yuvalarında kovan yaparlar. Organize yaşayan, sosyal böceklerdir. Kovanda birkraliçe, dölleyici arılar (dronlar) ve işçiler bulunur. Parazit psithyrus cinsinde işçi sınıfı yoktur. Yuvacı bombuslar ile aralarında çok az görünüş farkı olan parazitler, yuvacıların kovanlarına yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar yuvanın asıl sakinleri tarafından bakılırlar. Anavatanı Britanya olan P. vestalis isimli parazit bazen bombus kovanının kraliçesini sokarak öldürür. Bu durumda kovanın asıl sakinleri yumurta üretemediğinden, işçiler sadece parazitlerin yumurtaları ile ilgilenirler.
+ Yorum Gönder


bombus arıları hakkında bilgi